realan prikaz otočkoga života
Do petka pogledajte izložbu minijatura "Otok" Nenada Bojmića u Domu kulture u Tkonu
"Otok" Nenada Bojmića predstavlja minijaturne makete brodova, ljudi, kuća i ostalih za život bitnih detalja, koje su nastale kao autorova potreba za izradom maketa povijesnih brodova istočnojadranske obale karakterističnih za kraj 19. i početak 20. stoljeća te prikaza što je moguće realnije slike života na otoku u tom razdoblju.
"Otok" Nenada Bojmića predstavlja minijaturne makete brodova, ljudi, kuća i ostalih za život bitnih detalja, koje su nastale kao autorova potreba za izradom maketa povijesnih brodova istočnojadranske obale karakterističnih za kraj 19. i početak 20. stoljeća te prikaza što je moguće realnije slike života na otoku u tom razdoblju.
Što je za njega osobno projekt "Otok", brodomaketar Nenad Bojmić nedavno je ispričao novinarima portala Morski.hr. Kao uvod u izložbu, donosimo dio te priče.
Materijal za projekt "Otok" je sažetak koji sam osmislio i nastojim ga realizirati u suradnji s Općinom Tkon. To je i mjesto mojih korijena. Za realizaciju je potrebno oko 7000 radnih sati, što znači i da bi trebalo osigurati znatna sredstva za njegovu provedbu. Dok se ne ostvare uvjeti, krenuo sam s izradom fragmenata diorame "Otok" kojima želim pokazati koja bi bila svrha, korist, ljepota, jedinstvenost takve diorame.
Maketarstvom se bavim već gotovo 40 godina. Radeći i promatrajući kako to drugi rade uvijek sam imao dojam da u svemu nešto nedostaje. Vremenom sam došao do zaključka da maketa sama za sebe, osobito ako se radi o tradicijskoj brodogradnji nije cjelovito rješenje. U cijeloj priči mi se uvijek nametala misao da brod bez čovjeka i okruženja ne prikazuje svu svoju ljepotu i smisao. Tako sam još 1993. god. Na izložbi MIM 93 (Zagreb Tehnički muzej) pokazao prve makete u mjerilu 1:100 napučene figurama. Moram reći da je i ocjenjivački žiri izdvojio makete od svega ostalog i dao odlično mišljenje. Nakon toga se pomalo iskristalizirala ideja da povežem brodove, ljude i otok u jednu cjelinu na diorami. Ovo su rezultati tih nastojanja.
Cijeli projekt promatram kroz nekoliko sastavnica. Prva je Arhitektura okoliša. Ona opisuje prostor u kojem su se naši pra-pra… zatekli i u kojem su svojom intervencijom (krčenje, gradnja suhozida i bunja) preoblikovali prostor prema svojim životnim potrebama. Druga sastavnica je Arhitektura stanovanja. Prikazuje izgled i organizaciju životnog prostora. Arhitektura brodova govori i prikazuje izgled, način gradnje i upotrebu brodova tradicijske brodogradnje, koji su bili prevažan čimbenik života otočana. Četvrta sastavnica su ljudi. Potrebu da napučim maketu ljudima koji imaju svoje zadatke, priče riješio sam da figure mikroskulpture izradim od drveta masline i to isključivo rezbarenjem malenim nožićem.
Izložba "Otok" moći će se razgledati do 11. kolovoza, a organiziraju je Općina Tkon, Ministarstvo kulture, Narodni muzej Zadar i TZO Tkon, pišu Naši Školji.
Vezane vijesti
-
Zbog ogromnog interesa otvoren je novi termin za predstavu Andrije Miloševića u HNK Zadar 6. veljače pod nazivom Idem putem pa zagrlim drvo. (18 sati)
-
Centar za poslovnu etiku Fakulteta filozofije i religijskih znanosti u suradnji sa Sveučilištem u Scrantonu (Pensivlanija, USA), Sveučilištem u Ljubljani i Sveučilištem u Zadru organizira međunarodni interdisciplinarni simpozij na temu: "Turizam, ekonomija i poslovna etika".
-
Udruga Vlajter-ego s ponosom predstavlja koncert Zdenke Kovačiček & Greenhouse blues banda u Domu kulture u Benkovcu!
Izdvojeno
-
Nacionalni avioprijevoznik Srbije, Air Serbia, za ljeto 2025. godine planira 6 redovnih linija prema Hrvatskoj iz Beograda.
-
Prvi mandat predsjednika Milanovića istječe 19. veljače, a iz Ureda predsjednika o detaljima inauguracije još ne žele govoriti.
-
Dnevni horoskop za 19. siječnja, dan kad zvijezde poručuju sljedeće - Bikovi moraju biti otvoreni na nove prilike, Lavovi trebaju paziti da ih ne ponese pogrešna atmosfera, dok će Vodenjaci misliti na vlastito zadovoljstvo.
-
U četvrtak, 23. siječnja 2025. od 17:00-18:00, u MMD, Plesna radionica! Bachata je jednostavan ples za naučiti i temelji se na improvizaciji, što pomaže razviti kreativne kapacitete djece i odraslih.
Reci što misliš!