migrantska kriza
Šesnaest europskih zemalja dogovorilo snažniju suradnju oko sprječavanja novog migrantskog vala
16 država potpisalo je zajedničku deklaraciju kojom se obvezuju da će svoje policijske, civilne i vojne vlasti uputiti da surađuju oko donošenja kriznog plana
Više od deset država središnje i jugoistočne Europke, uključujući i Hrvatsku, dogovorilo se u srijedu da će krajem travnja skicirati planove za snažniju vojnu i civilnu suradnju kako bi se osigurale njihove granice u slučaju da propadne dogovor između Europske unije i Turske o izbjeglicama.
Taj dogovor, postignut prije gotovo godinu dana, znatno je srezao broj migranata koji ulaze u Europsku uniju iz Turske preko Grčke i Balkana, no Ankara je više puta zaprijetila da će prekinuti tu suradnju ako se odnosi s EU-om pogoršaju.
Dužnosnici ministarstava unutarnjih poslova i obrane iz 16 država, među kojima je prema priopćenju austrijskog ministarstva unutarnjih poslova i Hrvatska, potpisalo je zajedničku deklaraciju kojom se obvezuju da će svoje policijske, civilne i vojne vlasti uputiti da surađuju oko donošenja kriznog plana.
"Ovdje imamo savršen alat da pripremimo nešto što je stvarno potrebno, a to je plan B za situaciju ako propadne dogovor između EU-a i Turske, za što trebamo biti pripremljeni", rekao je zamjenik češkog ministra obrane Jakub Landovsky.
Europska migrantska kriza, tijekom koje je u Europu stiglo gotovo milijun ljudi, 2015. je otkrila velike podjele unutar EU-a.
Mnoge od država koje su sudjelovale na bečkom sastanku odbile su pozive Europske komisije i Njemačke da podjele teret razmještaja izbjeglica kroz sustav kvota.
Ministar obrane Hans Peter Doskozil iz Austrije, države koja je preuzela vodstvo organizacije regionalnog odgovora na migrantsku krizu, istaknuo je kako bi bilo bolje da je to učinila EU, no da "više ne mogu čekati".
Ankara je u sklopu dogovora s EU-om pristala zaustavljati ilegalne migrante na putu prema Grčkoj u zamjenu za financijsku pomoć i obećanje da će ukinuti vize za turske državljane. EU je obećala i da će ubrzati turski put prema članstvu u tom savezu.
No tenzije između dviju strana narasle su kad je Bruxelles uvjetovao ukidanje viznog sustava time da Turska promijeni svoje antiterorističke zakone, što je ona odbila. Dodatno pogoršanje dogodilo se nakon neuspjelog pokušaja puča u Turskoj prošlog srpnja. EU je kritizirala turski odgovor na taj puč, jer je pritvoren ogroman broj ljudi, te su smanjene ljudske i medijske slobode.
Vezane vijesti
-
Internetska platforma za smještaj Airbnb objavila je da će osigurati besplatni smještaj za 20.000 afganistanskih izbjeglica na lokacijama diljem svijeta, piše BBC u utorak.
-
Hrvatski nogometni savez i Turski nogometni savez potpisali su Sporazum o suradnji, objavio je HNS.
-
Papa Franjo je u četvrtak branio dobrobit "kršćanske prisutnosti" u Siriji i u Iraku, pozivajući međunarodnu zajednicu da potiče povratak stanovništva izbjeglog pred ratom.
-
Europska unija neće sudjelovati na konferenciji o izbjeglicama koju 11. i 12. studenoga održava Sirija uz podršku Rusije jer za nju nisu ostvareni uvjeti, objavio je u utorak šef europske diplomacije.
Izdvojeno
-
U Dalmaciji će s promjenjivom naoblakom gdjegod pasti uglavnom samo malo kiše, i to češće prema otvorenom malo do umjereno valovitom moru
-
U organizaciji Hrvatskog odbojkaškog saveza i OK Zadar od petka, 17. siječnja do nedjelje 19. siječnja održat će se završnica prvenstva Hrvatske u odbojci za juniorke i juniore.
-
Najava događanja u Gradskoj knjižnici Zadar za tjedan od 20. do 25. siječnja 2025.
-
Jeste li se ikada zapitali zašto vas obuzme neobjašnjiv umor nakon obilnog ručka? Ovaj fenomen, poznat kao postprandijalna somnolencija, često je iskustvo mnogih, no rijetko tko razumije njegove stvarne uzroke.
Reci što misliš!