Događaji

Beliburg

Obilježena 62. obljetnica bleiburške tragedije

Obilježena 62. obljetnica bleiburške tragedije

Misu zadušnicu prvi je put vodio kardinal Bozanić, koji je blagoslovio oltar vrijedan 300.000 eura

Molitvom kod grobnice hrvatskih žrtava na mjesnom groblju u Unter-Loibachu, na Bleiburškom polju u Austriji, jutros je održana središnja komemoracija u povodu 62. obljetnice bleiburške tragedije. Komemoracija je nastavljena procesijom do Bleiburškog polja.

Misu zadušnicu, pred desetak tisuća hodočasnika, prvi je put vodio kardinal Josip Bozanić, koji je blagoslovio oltar na otvorenome, vrijedan 300.000 eura.

Bozanić je u svojoj propovijedi istaknuo kako zna da će zbog današnjih riječi biti osuđen u javnosti, ali kako je rekao:

- Vjernička okupljanja osuđuju oni koji još žive pod utjecajem ideologija. Žrtve Jasenovca također treba utvrditi, a njihove krvnike osuditi. Ovdje je riječ o osudi mrzitelja čovjeka i čovječanstva, bez obzira koja je strana odgovorna, istaknuo je nadbiskup Bozanić.

Očekujemo da će hrvatske vlasti i u vidu deklarirane proeuropske orijentacije poduzeti sve da se kod nas provede rezolucija Skupštine Europskog parlamenta iz 2006. o međunarodnoj osudi zločina totalitarnih komunističkih režima, istaknuo je kardinalUpitao je zašto se još ne može dovoljno jasno čuti glas koji govori da se na tom polju nije poštovao život, da su bez ikakva suda i dokaza krivnje poubijani hrvatski vojnici i civili nakon rata.

Podsjetio da je jedan od najbližih Titovih suradnika Milovan Đilas 1979. posvjedočio: "Da budem iskren, mi nismo shvaćali zašto Britanci ove ljude nama vraćaju. Uglavnom su to bili obični seljaci. Oni nisu nikoga ubili. Njihov je jedini zločin bio strah od komunizma. Oni (Englezi) učiniše nešto sasvim pogrešno kada su ove ljude prebacili preko granice, kao što smo i mi pogrešno učinili što smo ih sve poubijali."

Kardinal je rekao kako vjernici i državljani Hrvatske s pravom očekuju da državne institucije učine ono što su po zakonu dužne: istraže te zločine i objave tko je kriv za njih, da se jasnije očituju o komunističkom režimu i nedjelima koja je taj režim planirao i sustavno provodio, te da se na temelju istine promiču one vrijednosti koje nisu u skladu s komunističkim krivotvorinama, ni u povijesnom ni u svjetonazornome smislu.

Spomendanu bleiburških žrtava i žrtava križnog puta u Bleiburgu nazočio je i potpredsjednik Hrvatskog sabora Darko Milinović koji je održao prigodni govor. Prije toga je položio vijenac kod spomenika i grobnice žrtava poraća na groblju u Dobravi kod Maribora.

Komemoraciju je organizirao počasni bleiburški vod iz Klagenfurta, pod pokroviteljstvom Hrvatskog sabora.


Reci što misliš!