Događaji

Bush u Europi

Bush heroj u Albaniji

Bush heroj u Albaniji

Bush je ručao je s premijerima Albanije, Makedonije i Hrvatske koji vjeruju da će sljedeće godine biti primljene u NATO

Američki predsjednik George W. Bush, ostavivši iza sebe tisuće demonstranata u Rimu, Heilingendammu, Rostocku, Pragu... dočekan je u Tirani kao najveći albanski heroj. S brda oko glavnoga grada vojni topovi ispalili su 21 plotun pozdravivši najvećeg albanskog prijatelja, a pola Albanije slilo se na glavni trg noseći američke šešire i zastave kako bi mu izrazilo najtopliju dobrodošlicu. Mnogi su autobusima pohrlili i s Kosova kako bi čuli riječi podrške neovisnosti ove srbijanske pokrajine. I nisu uzalud došli.

Stojeći pored albanskog premijera Salija Berishe američki predsjednik je urgirao na Albaniju da pomogne izgradnji mira na Kosovu, "provinciji čiji proces neovisnosti nezadrživo ide prema naprijed".

- Prije ili kasnije morat će se reći: Što je dosta - dosta je. Kosovo je neovisno, ponovio je Bush ono što je kazao i na summitu G8 u Njemačkoj i na prekjučerašnjem susretu s talijanskim liderima.
- Svaki daljnji razgovori o Kosovu moraju imati za cilj određen oblik neovisnosti, dodao je Bush praćen brojnim pljescima. -Volim doći u zemlje koje naporno rade kako bi uspostavile demokratske institucije. Možete računati na Ameriku jednako kao što i Amerika može računati na vas, poručio je Bush.

Albanija očajno želi članstvo u NATO-u i EU-u, ali usprkos njezinoj podršci koalicijskim snagama u Afganistanu i Iraku i srčanoj podršci Washingtonu, Bush do sada nije jasno govorio o njezinim mogućnostima ulaska u NATO. Ni datum ulaska Albanije u EU nije ni približno određen.

Balkanske susjede Rumunjska i Bugarska primljene su u EU u siječnju, a daljnje proširenje je upitno i čini se da EU ne želi primiti siromašnije zemlje kao što su Turska, Ukrajina ili Albanija što bi bogatije članice stajalo milijarde eura kako bi podigle njihovu ekonomiju na europske standarde.

-Postoji određena mapa koja se mora slijediti, određeni napredak koji se mora postići i određene obveze koje se moraju preuzeti. Moj jedini savjet je raditi marljivo koliko god je moguće kako bi se ispunili određeni zahtjevi te Albanija tada bila primljena u NATO, kazao je George Bush.

Bush je po dolasku rekao da je došao ohrabriti albansko slobodno društvo, ali i da bi stvorio dobro političko mišljenje svojim boravkom u ovoj većinski muslimanskoj balkanskoj zemlji koja je pokazala da je moguć suživot sa zapadnim vrijednostima.

Bush se u Tirani sastao s albanskim predsjednikom Alfredom Moisuijem i premijerom Salijem Berishom te pozdravio albansku vojsku koja služi u Afganistanu i Iraku. Ručao je s premijerima Albanije, Makedonije i hrvatskim premijerom Sanaderom koji se nadaju da će sljedeće godine biti primljene u NATO.

Georgeu Bushu Albanci su priredili dobrodošlicu o kakvoj u drugim zemljama može samo sanjati. Najsiromašnija zemlja u Europi potrošila je milijune dolara za doček "povijesnoga gosta", koji se u Tirani zadržao tek nepunih sedam sati. Sve ulice Tirane su očišćene, ulice su okićene tisućama zastava i velikih plakata s nasmiješenim američkim predsjednikom, drveće podšišano, posađeno je novo cvijeće. I na mauzoleju staljinističkog lidera Envera Hoxhe vijorila se američka zastava.

Gradski očevi otimali su se oko toga koja će ulica dobiti ime Georgea Busha pa su se na kraju dogovorili za glavnu u kojoj se nalazi državni parlament. Izdane su i tri prigodne poštanske marke, naravno s Bushovom slikom. Ured Salima Berishe je također "našminkan", a renoviran je i toalet kako bi se Bush savršeno osjećao. Albanski analitičar Fatos Lubonja komentirao je kako bi sve ovo moglo stvoriti pogrešnu sliku da Albanija želi postati 51. američka savezna država, a ne članica EU-a.


Reci što misliš!