Događaji

Nebriga ili loše održavanja

Pao komad fasade u ulici Zore Dalmatinske

Pao komad fasade u ulici Zore Dalmatinske

Problem se, nažalost, najčešće sanira tek kada se nezgoda već dogodi

Sinoć oko 22.15 sati komad fasade u dužini jednog metra otkinuo se s vanjskog ruba balkona u Ulici Zore Dalmatinske, ali je srećom sve prošlo bez "štete" za prolaznike i automobile, o čemu su svjedočili i gosti obližnjeg kafića te slučajni prolaznici, piše današnja Slobodna Dalmacija .

Predstavnik stanara Boris Grgić kaže da je u više navrata usmeno upozorio tvrtku Tanker, koja upravlja zgradom, da je fasada u teškom stanju. Ali bez učinka. - Dvorišna fasada, gdje se igraju djeca, u još je gorem stanju nego iznad ulice. Tražio sam od Tankera da angažiraju planinare koji bi barem skinuli puknute dijelove fasade, molio sam ih da naprave ponudu za uređenje cijele fasade i - opet ništa.

Problem je, kaže Grgić, u činjenici da su sredstva iz stanarske pričuve nedovoljna za uređenje fasade, zbog čega se i stanari i upravitelji zgrada nalaze u "zatvorenom krugu". Za uređenje fasade, kaže Grgić, potrebno je podići kredit, a to znači povećanje pričuve za najmanje 100 posto. Ako za to pak nisu svi stanari, sve pada u vodu. Zgrada inače ima 40 stanova koji plaćaju mjesečnu pričuvu od 100 do 180 kuna. - Za zaduženje je potrebna suglasnost natpolovične većine stanara u smislu suvlasničkih dijelova. Dakle, ne svih stanara, nego stanara koji zajedno imaju u vlasništvu natpolovičnu kvadraturu zgrade - objašnjava Geranij Sutlović, direktor Tankera. Odmah po našoj dojavi na teren u Ulicu Zore Dalmatinske poslao je interventnu ekipu.

- Problem se, nažalost, sanira tek kada se dogodi nezgoda. Ovaj ćemo privremeno riješiti, samo neka nam se obrati predstavnik stanara. Najvjerojatnije uz pomoć planinara koji će usput provjeriti stanje cijele fasade. Znamo da nije u dobrom stanju, ali bez volje većine stanara mi sami ništa ne možemo napraviti - kaže Sutlović.

Manji zahvati, dodaje, mogu se pokriti iz stanarske pričuve koja iznosi 1,53 kune po četvornom metru i 10 godina se nije mijenjala. No, kad su u pitanju uređenja cijele fasade, ulazi se u model kredita ili pozajmice. Tvrtka upravitelj ugovornim putem stanarima pozajmljuje novac ili se kreditno zadužuje za uređenje zgrade, što stanari vraćaju povećanjem pričuve. - Nažalost, i takav je model teško provesti jer uvelike ovisi o socijalnoj strukturi vlasnika stanova. Umirovljenicima je svaka pričuva teret pa teško pristaju na njeno uvećanje za 100 i više posto, bez obzira na stanje fasade - zaključuje Sutlović.


Reci što misliš!