Događaji

Tajni računi

Bank Leu: Dokument o zlatu je falsificiran

Bank Leu: Dokument o zlatu je falsificiran

Je li se nuđenjem Zagorcu da bude pokajnik, predsjednik Mesić upleo u pravosudni postupak?

Švicarska banka Clariden Leu potvrdila je u petak da je dokument o navodnom Sanaderovu zlatu, koji nosi zaglavlje njihove banke Leu, zapravo falsifikat. - Možemo potvrditi da formular koji smo vidjeli odgovara formularu kojim se koristila bivša Bank Leu.

Ali broj računa koji se spominje ne odgovara strukturi brojeva računa koji su se koristili u bivšoj Bank Leu - rekla nam je u telefonskom razgovoru Dagmar Gall iz ureda za odnose s javnošću banke Clariden Leu. Daljnja objašnjenja nije dala pozivajući se na švicarski zakon o bankovnoj tajni. Clariden Leu pravni je sljednik Bank Leu, koja je ugašena početkom ove godine.

Možemo potvrditi da formular koji smo vidjeli odgovara formularu kojim se koristila bivša Bank Leu. Ali broj računa koji se spominje ne odgovara strukturi brojeva računa koji su se koristili u bivšoj Bank Leu

Iz očitovanja Dagmar Gall proizlazi da je broj računa koji se na spornom dokumentu spominje uz ime dr. Ive Sanadera zapravo izmišljotina, što potvrđuje da dokument nije autentičan. Dokument je, podsjetimo, u novom broju objavio zadarski Hrvatski list.

Taj tjednik prozvao je premijera Sanadera da je 2003. u Bank Leu na Djevičanskim otocima pohranio gotovo 20 tona zlata, a predsjednika Mesića da je preko Saše Perkovića tražio od Vladimira Zagorca da potvrdi autentičnost tog dokumenta.

Mesić je iz Kazahstana, gdje boravi u službenom posjetu, komentirao ovaj slučaj. Priču o prebacivanju zlatnih poluga u banku na Britanskim djevičanskim otocima nazvao je besmislicama obavještajnog podzemlja.

- Ne pada mi na pamet zloupotrijebiti svoj položaj. Ne pada mi na pamet kršiti Ustav i ustavne odredbe, ali gdje god mogu pomoći da institucije ove zemlje profunkcioniraju, na meni je da pomognem - izjavio je Hrvatskom radiju predsjednik Mesić, odbacujući tvrdnju da je prekršio ustavne ovlasti zato što se njegov savjetnik za nacionalnu sigurnost Saša Perković u Beču sastao s Vladimirom Zagorcem.

Sporni sastanak održan je 25. svibnja u jednom bečkom hotelu. Od kada je javnost saznala za sastanak, u Uredu predsjednika tvrde da je do njega došlo na Zagorčevu inicijativu.

Kažu da je Zagorec ponudio dokumentaciju o tajnim inozemnim računima i trgovini oružjem ne bi li si tako olakšao položaj u postupku koji je protiv njega otvoren u Zagrebu zbog krađe dragulja vrijednih 5 milijuna dolara koji su bili pohranjeni u Ministarstvu obrane kao polog za raketni sustav S-300.

Zagorec je, pak, preko svog odvjetnika Zvonimira Hodaka reagirao tvrdnjom da je Ured predsjednika inicirao sastanak, te da je Perković od Zagorca tražio podatke o tajnim računima, provizijama i trgovini oružjem, a da mu je zauzvrat obećao ukidanje tjeralice do 16. lipnja, a potom i obustavu postupka.

Time je otvoreno pitanje je li se, nuđenjem Zagorcu da bude pokajnik, predsjednik Mesić upleo u pravosudni postupak i prekoračio ustavne ovlasti.

Odbacujući optužbe da je njegov ured narušio ustavnu trodiobu vlasti, Mesić je podvukao da je jedna od odredbi Ustava i ta da se predsjednik brine o funkcioniranju svih državnih mehanizama. Nova dimenziju priče o sastanku u Beču je navodni dokument koji je objavio Hrvatski list. Zagorčeva obrana tvrdi da je taj dokument generalu predočio predsjednikov savjetnik Perković, dok Ured predsjednika i Vlada tvrde da je to podmetanje.


Mesić sumnja da Austrija štiti bankare koji su opljačkali Hrvatsku

Hrvatski predsjednik Stjepan Mesić izrazio je danas sumnju da Austrija štiti bankare koji su pomogli opljačkati Hrvatsku.

"Ima li u Austriji netko interesa da zaštiti austrijske bankare koji su pomogli da se Hrvatska opljačka? Kako da nitko ne postavlja to pitanje?", rekao je Mesić, komentirajući u Kazahstanu slučaj generala Zagorca, što je prenio HTV u Dnevniku.

Mesić je ocijenio kako "očito ima puno zainteresiranih da se general Zagorec ne izruči". "Vidite uzbuđenje u nekim krugovima, možda i u Austriji", dodao je.

Mesić je također izrazio nezadovoljstvo suradnjom austrijskih državnih tijela s hrvatskima i navodnom ulogom austrijske obavještajne službe, prenosi HTV.

"Ako netko ilegalno može snimati nekoga i ako se još može pozivati da su to radile nečije obavještajne službe, onda je to razlog da se zamislimo koga se ustvari štiti i koja je naša suradnja s austrijskim organima. Štite li nekoga koga Hrvatska traži ili štite hrvatske interese?", upitao je predsjednik Mesić.


Reci što misliš!