Događaji

Poljoprivreda

Razvoj sela jedan od najvećih zadataka pred ulazak u EU

Razvoj sela jedan od najvećih zadataka pred ulazak u EU

Čobanković: U Hrvatskoj se čak 91,6 posto prostora smatra ruralnim, a na njemu živi 46 posto stanovništva

U organizaciji Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodnoga gospodarstva i Hrvatskog zavoda za poljoprivrednu i savjetodavnu službu, danas je u zadarskom hotelu Kolovare počela dvodnevna konferencija "Održivi razvoj seoskog prostora u priobalju".

Skup je otvorio župan zadarski Ivo Grbić koji je istaknuo da je razvoj priobalja nositelj razvoja zadarske regije, zbog čega lokalna vlast potpomognuta državnom, u to područje ulaže znatna financijska sredstva, a najviše u vodoopskrbu.

Na konferenciji sudjeluje veliki broj domaćih i stranih stručnjaka (Foto: Marin Gospić)

- Zadarska županija stalno potiče mala poljoprivredna gospodarstva. Samo je tijekom ove godine zasađeno 40.000 stabala masline, 27.000 sadnica vinove loze i 15.000 raznih voćaka, rekao je župan Grbić.

Ministar poljoprivrede Petar Čobanković rekao je da Hrvatsku čekaju veliki izazovi oko punopravnog članstva u EU, a jedan od najvećih i najtežnih zadataka bit će upravo razvoj seoskih područja. Čobanković je kao jedan od osnvnih problema istaknuo depopulaciju ruralnih područja, što je posljedica Domovinskog rata.

- U Hrvatskoj se čak 91,6 posto prostora smatra ruralnim, a na njemu živi 46 posto stanovništva. Ministarstvo je pripremilo sveobuhvatne mjere koje će pomoći razvoju sela - od programa osnivanja zadruga, informiranja preko stručnjaka, zatim imamo i plan o preradi, skladištenju i prodaji proizvoda. Tu je i program sufinanciranja lovnog turizma, a u planu je i osnivanje udruga proizvođača školjaka i ribe, rekao je između ostalog ministar Čobanković.

Govoreći o hrvatskoj strategiji seoskog razvoja, ministar je istaknuo da su brojne i sveobuhvatne mjere koje je Ministarstvo namijenilo seoskom razvoju. Riječ je o informiranju, izobrazbi i poticanju osnivanju zadruga te financiranju njihovih profesionalnih voditelja, zatim o preradbi, skladištenju i prodaji poljoprivrednih proizvoda, sufinanciranju lovnog turizma i lovne divljači, osnivanju i razvoju udruga uzgajivača ribe i školjaka te sufinanciranju poljoprivrednika programom proizvodnje govedine.

Najveći dio strategije bit će usmjeren na izgradnju infrastrukture, posebno prometne i komunalne, ali društvene, sve u cilju da se položaj, rad i egzistencija hrvatskog seljaka, poljoprivrednog proizvođača, popravi kako bi po tom pitanju spremni ušli u Europsku uniju.

Jedan od gostiju međunarodne konferencije je i državni tajnik u Ministarstvu poljoprivrede Republike Italije Guido Tampieri koji je ovom prilikom govorio seoskom razvoju u svojoj zemlji, a sudionicima se obratio i dr. Franz Fischler, savjetnik Vlade RH za pregovore s EU-om.

Skup nastavlja rad sutra kada će o novim oblicima suradnje među poljoprivrednicima, seoskom turizmu i zaštiti autohtonih proizvoda govorit i domaći i međunarodni stručnjaci.

 


Reci što misliš!