Događaji

SAD

Odbačena tužba protiv Dicka Cheneya

Odbačena tužba protiv Dicka Cheneya

Svjesno odavanje povjerljive informacije neovlaštenim primateljima u SAD-u je kazneno djelo

Sudac saveznog suda u Washingtonu odbacio je tužbu bivše agentice CIA-e Valery Plame protiv američkog potpredsjednika Dicka Cheneya i drugih visokih dužnosnika administracije zbog odavanja njezina identiteta 2003.

Plame i njezin suprug, bivši diplomat Joseph Wilson, tužili su Cheneya, bivšeg predstojnika njegovog ureda Lewisa "Scottera" Libbyja, političkog savjetnika Bijele kuće Carla Rovea i bivšeg državnog podtajnika Richarda Armitagea da su odali njezin identitet novinarima iz odmazde prema Wilsonu, tada glasnom kritičaru rata u Iraku.

Svjesno odavanje povjerljive informacije neovlaštenim primateljima u SAD-u je kazneno djelo, a angažman Plame u CIA-i bio je povjerljive naravi.

Sudac John Bates kazao je kako tužba otvara "važna pitanja povezana s primjerenošću postupaka najviših dužnosnika", no u obrazloženju odluke na 41 stranici utvrdio je kako tužitelji Plame i Wilson nisu dokazali da predmet spada u nadležnost saveznog suda.

Idenitet Valerie Plame otkriven je u srpnju 2003. u kolumni konzervativnog kolumnista Roberta Novaka bliskog Bijeloj kući, nakon što je veleposlanik Wilson otvoreno kritizirao Bushevu administraciju da je manipulirala obavještajnim informacijama kako bi opravdala rat u Iraku.

Tijekom istrage slučaja, utvrđeno je da su Rove i Armitage odali spornu informaciju Novaku, što su i sami poslije potvrdili. No, u cijelom slučaju optužen je samo Lewis Libby, i to za ometanje pravde i laganje pod prisegom u istrazi, a ne za odavanje povjerljive informacije. Osuđen je na dvije i pol godine zatvora i 250.000 dolara kazne.

Predsjednik Bush pomilovao ga je od izdržavanja zatvorske kazne, a novčanu je morao platiti. Melanie Sloan, odvjetnica tužitelja, najavila ja da će se Plame i Wilson žaliti na sudsku odluku.


Reci što misliš!