Događaji

U zadnjih pet dana 77 intervencija vatrogasaca

U zadnjih pet dana 77 intervencija vatrogasaca

Većina požara krenula je s privatnih poljoprivrednih površina

Od prošle srijede Zadarskom županijom haraju nezapamćeni požari, a Željko Šoša, zapovjednik Javne vatrogasne postrojbe Zadar i županijski vatrogasni zapovjednik, kaže kako je JVP Zadar tijekom srpnja je imala ukupno 250 intervencija od čega se čak 230 puta interveniralo zbog požara, a samo u zadnjih pet dana bilo je 77 intervencija.

- Svi požari su pod kontrolom, a još se dežura u Telašćici i u Velikom Rujnu gdje je na terenu po 100 vatrogasaca, kazao je Šoša te se na suradnji zahvalio Gorskoj službi spašavanja, Operativnom vatrogasnom zapovjedništvu u Divuljama, načelnicima općina na čijim je područjima gorjelo te zadarskom županu Ivi Grbiću koji je na Velebit poslao liječničku ekipu.

U JVP Zadar ističu zadovoljstvo požrtvovnošću vatrogasaca zahvaljujući kojoj su sačuvani objekti i, što je najvažnije, ljudski životi.

Sreća u nesreći je što su zadarski vatrogasci ove sezone najbolje organizirani dosad pa za razliku od prošle godine kada su bila angažirana 54, ove je godine uz sufinaciranje Vlade RH, JVP-u Zadar na raspolaganju 160 sezonaca.

- Potrebno nam je još nabaviti vatrogasni brod kako bismo mogli djelovati iz mora te prevoziti ljude i opremu na otoke, poručio je Šošin zamjenik Boris Jović.

No, unatoč velikom broju požara, zadarski vatrogasci procjenjuju da velikih šteta nema jer je u najvećem postotku gorjela trava i suho lišće. Sačuvani su objekti, a štete se odnose na poljoprivredna dobra i šumske površine.

No, što je važno, opožarene površine takve vrste ipak su u manjini. Točnih podataka o veličini opožarenih površina, međutim, još uvijek nema.

Većina požara krenula je s privatnih poljoprivrednih površina, a u 90 posto slučajeva uzrok je u ljudskom faktoru, procjena je Božidara Longina, pomoćnika direktora Hrvatskih šuma, koji je naglasio da su Hrvatske šume zadnjih godina na području krša prokrčile 4.330 kilometara protupožarnih prometnica.

To je zasigurno uvelike olakšalo situaciju prilikom gašenja požara, a putovi su također pomogli da se vatra stavi pod kontrolu. Samo u ovoj godini Hrvatske šume su u protupožarne mjere uložile 93 milijuna, a u promidžbene spotove s ciljem osvješćivanja opreza i odgovornog ponašanja ljudi kad je rukovanje vatrom u pitanju, 15 milijuna kuna.


Reci što misliš!