Događaji

Haaški sud

Odvjetnici od Haaga traže kućni pritvor za Gotovinu

Odvjetnici od Haaga traže kućni pritvor za Gotovinu

Generalova je želja da kućni pritvor bude u "prostoru posjeda" njegove obiteljske kuće u Pakoštanima

Obrana Ante Gotovine uputila je u Haaški sud zahtjev za privremeno puštanje na slobodu. Kao što je i bilo najavljivano, zahtjev sadrži i posebna jamstva, s obzirom da Gotovinu opterećuje njegov četverogodišnji bijeg. Zahtjev je uslijedio nakon što je postalo jasno da će suđenje Gotovini, Markaču i Čermaku biti odgođeno godinu dana, piše današnji Večernji list .

S obzirom na to da je Gotovina svjestan da mu je bijeg otežavajuća okolnost, nudi različita jamstva. Riječ je o elektroničkom nadzoru (narukvica ili sat), dakle instrumentu koji bi Gotovina nosio, vjerojatno na ruci (moguće i nozi) i mogla bi ga skinuti tek ovlaštena osoba iz MUP-a ili službenik Haaškog suda.

Nije riječ o nekakvom "implatantu". Nadalje, general nudi boravak isključivo u uvjetima kućnog pritvora. Dakle, ne bi mogao izlaziti izvan dogovorenog prostora. Njegova je želja da, stoga, kućni pritvor bude u "prostoru posjeda" njegove obiteljske kuće u Pakoštanima.

Odgovor u rujnu

Očekuje da će pomoći i jamstvo osobno potpisano od hrvatskog premijera, što nije uobičajen potez. Objašnjava kako elektronička kontrola kućnog pritvora znači da bi Gotovina nosio instrument koji bi, iziđe li iz određenog kruga kućnog pritvora, alarmirao MUP i Haaški sud.

Osim ovih jamstava, zahtjev obrane sadrži i posebno jamstvo hrvatske Vlade, potpisano osobno od premijera Ive Sanadera. Nadalje, svoje je osobno jamstvo zahtjevu priložio i nadbiskup zadarski mons. Ivan Prenđa. Usto, Ante Gotovina daje još jedno jamstvo - svoje osobne časti, koje daje kao hrvatski general. To je izjavio svojim odvjetnicima i "jamcima". U svojoj izjavi sudu navodi kako je spreman jamu00E8iti i svom imovinom.

Glavni Gotovinin odvjetnik Luka Mišetić smatra da je obrana ovim podneskom dokazala Haagu kako će se Ante Gotovina vratiti na početak suđenja i može biti pušten na privremenu slobodu. - Vjerujemo u uspjeh jer, zapravo, nije riječ o poznatom institutu puštanja optuženika na privremenu slobodu - mi to ne tražimo, nego sami nudimo kućni pritvor - objašnjava Mišetić.

Zanimljivo da Gotovina navodi kako se, kada su to tražili haaški istražitelji, 1998. nije mogao odazvati razgovoru, jer je to bila zabranila hrvatska vlada. Nakon toga, jedino Gotovina nikada više nije dobio sličan poziv za razgovor sa tužiteljima.

Luka Mišetić, u objašnjavanju zahtjeva navodi da je, boravkom u pritvoru u Haagu, Gotovina zakinut za mogućnost punog sudjelovanja u pripremi obrane sa svojim istražiteljskim timom. Navodi i kako su sva vladina jamstva optuženim Hrvatima u cijelosti poštovana i uspjela. Obrana očekuje da bi odgovor suda na zahtjev mogla dobiti početkom rujna.


Reci što misliš!