Događaji

Tragedija na Kornatima

Spremnik za gorivo nije uzrok tragedije?

Spremnik za gorivo nije uzrok tragedije?

Sudeći po dokazima, sve je izvjesnije da su gasitelji žrtve razbuktavanja požara zbog vremenskih uvjeta

Sporni spremnik s gorivom koji su vatrogasci stradali na otoku Kornatu 30. kolovoza nosili sa sobom zajedno s pumpom za vodu, sudeći po neslužbenim, ali pouzdanim informacijama, nije prouzročio smrt i teško stradanje 13 gasitelja iz Tisnog, Vodica i Šibenika.

Kako doznaje Jutarnji list , istražitelji su na otoku Kornatu pronašli spremnik za gorivo gotovo 200 metara od mjesta stradanja. Spremnik je, navodno, izgorio, a nađen je prazan i pouzdano nije eksplodirao. Po svemu sudeći, vatrogasci su ga odbacili pokušavajući pobjeći od vatrene stihije koja ih je ugrozila.

U spremniku je bilo, doznaje se neslužbeno, između 15 i 17 litara benzina. Sudeći po dokazima, sve je izvjesnije da su gasitelji žrtve naglog razbuktavanja požara zbog vremenskih uvjeta koji su vladali nad Kornatom, dakle snažnog vjetra te mjesta na vrhu klanca u kojemu su vjetar i vreli zrak stvorili enormno snažan uzgon zračnih struja.

To je još izvjesnije kada se zna da su odbačene mogućnosti da je neočekivanu snagu vatre izazvao zračni vrtlog elise helikoptera koji je prevozio vatrogasce.

Iako će zadnju riječ o načinu i uzroku stradanja 13 vatrogasaca reći stručnjaci, već sada se čini izvjesnom mogućnost da su vatrogasci bili žrtve rijetke i neobične pojave tzv. eruptivnog požaraHelikopter je, naime, iskrcao vatrogasce znatno dalje od mjesta na kojem su stradali pa je sve izvjesnije da ih je vatrena stihija iznenadila svojom snagom i brzinom dok su se kretali prema "kruški" s vodom koja se nalazila u blizini sljemena 212 metara visokog Velog vrha.

Iako će zadnju riječ o načinu i uzroku stradanja 13 vatrogasaca reći stručnjaci, već sada se čini izvjesnom mogućnost da su vatrogasci bili žrtve rijetke i neobične pojave tzv. eruptivnog požara.

Do sada dostupne informacije potvrđuju pretpostavku da su vatrogasci bježali od plamena, da su, po svemu sudeći, odmah, kada su osjetili opasnost, odbacili spremnik s gorivom, ali da vatri nošenoj jakim vjetrom nisu uspjeli pobjeći.

Te pretpostavke objašnjavaju i zašto je najmlađi poginuli vatrogasac Marko Stančić pronađen gotovo 200 metara dalje od mjesta gdje su vatrogasci iz Zablaća pronašli 12 svojih stradalih kolega, čija su tijela bila razbacana u krugu od 50 metara.

Nešto više od sat i pol trajao je jučer prvi radni sastanak interdisciplinarne ekspertne radne skupine za razrješenje okolnosti požara i stradanja vatrogasaca na otoku Kornat. Na sastanku u prostorijama Učilišta vatrogastva, zaštite i spašavanja u Zagrebu okupilo se svih 20 članova i voditelj skupine Branko Smrekar, ravnatelj Učilišta vatrogastva. Skupina je osnovana po nalogu ministra Ivice Kirina.

Ovo je prvi put da je u Hrvatskoj na jednom mjestu okupljen toliki broj iznimnih stručnjaka čiji je zadatak da svaki iz svoga područja znanstveno pridonese razrješenju svih pojedinosti nesreće na Kornatima. Svojevrsni hrvatski CSI formiran je od stručnjaka iz Ravnateljstva policije, Uprave za inspekcijske i upravne poslove MUP-a, Centra za kriminalistička vještačenja, Zavoda za sudsku medicinu i kriminalistiku Zagreb, Zavoda za sudsku medicinu KBC-a Firule Split, Državnog hidrometeorološkog zavoda, Zavoda za vatrootpornost tkanine Tekstilno-tehnološkog fakulteta, Ministarstva obrane i Visoke škole za sigurnost.

Smrekar je kratko rekao da su na sastanku razmijenjeni dosad prikupljeni podaci u istrazi te su dogovoreni daljnji potezi. Prema njegovim riječima, sutra na sjednici Vijeća za nacionalnu sigurnost neće biti prezentirani nikakvi zaključci skupine o okolnostima požara i stradanja vatrogasaca jer je za to prerano. Vijeće će samo biti upoznato s osnivanjem radne skupine i njenim zadacima.

Kako je Smrekar već rekao za Jutarnji list, skupina će na osnovi svih podataka iz istrage te znanstvenih saznanja bez ikakvih pritisaka sa strane pokušati razriješiti tragične događaje na Kornatima. Do završnog izvještaja radne skupine, koje se podnosi Vijeću za nacionalnu sigurnost, najvjerojatnije će proći nekoliko mjeseci.


Reci što misliš!