Događaji

Zagađenje

Zagreb uskoro bez pitke vode?

Zagreb uskoro bez pitke vode?

Posljednja studija Rudarsko-geološko-naftnog fakulteta govori da bi voda na gotovo svim izvorima vodocrpilišta već mogla biti zatrovana

Sva zagrebačka vodocrpilišta uskoro bi mogla biti zatvorena zbog ubrzanog zagađenja podzemnih voda teškim metalima i pesticidima.

Posljednja studija Rudarsko-geološko-naftnog fakulteta govori da bi voda na gotovo svim izvorima vodocrpilišta već mogla biti zatrovana. Zagrebački vodonosnik zagađuje 837 industrijskih proizvođača i obrtnika, 169 divljih odlagališta smeća i 26 ilegalnih šljunčara. Stručnjaci stoga sumnjaju u kvalitetu aktualnih analiza koje prema odabranim pokazateljima potrvđuju ispravnost vode za piće.

Iako generalni pokazatelji analiza vode nakon prerade i dezinfekcije pokazuju da je kakvoća vode na zdencima vodocrpilišta u skladu s odredbama Pravilnika o zdravstvenoj ispravnosti vode problem je, tvrdi voditelj istraživanja docent Zoran Nakić, što u taj Pravilnik nisu uvršteni mnogi parametri s izvora zagađenja. Rezultati detaljnije analize obavljene 2004. dokazali su da otrovi poput kadmija, žive i cinka na nekim izvorima prelaze maksimalno dopuštene vrijednosti za pitku vodu, piše Jutarnji list .

Zbog moguće manipulacije podacima od strane Državnog zavoda za javno zdravstvo, nije isključeno i da je voda na gotovo svim izvorima vodocrpilišta već zatrovana. Rezultati su potvrdili da je na vodocrpilištu Mala Mlaka s kojega se opskrbljuje i naselje Vrbani III došlo do zabrinjavajućeg zagađenja pesticidom atrazin. Za crpilište Zapruđe utvrđena je pojava bakterija i teških metala iznad dopuštene vrijednosti. Na crpilištu Žitnjak također je od 2001. zabilježen uzlazni trend zagađenja cinkom, koji je i danas iznad dopuštenog.

Nedavno smijenjeni ravnatelj Zavoda za javno zdravstvo Grada Zagreba, Josip Čulig, slaže se s docentom Nakićem da HZJZ ima mogućnost manipulacije podacima o kvaliteti vode. "Ako u vodi na nekom zdencu ima kadmija, a Državni zavod nam naredi da vodu testiramo samo na željezo i bakterije, rezultati će pokazati da je voda ispravna za piće", objašnjava Čulig.


Reci što misliš!