Događaji

Opasna odjeća

Opasna odjeća s Dalekog istoka i u hrvatskim trgovinama

Opasna odjeća s Dalekog istoka i u hrvatskim trgovinama

U Ministarstvu zdravstva kažu da se odjeća ne smatra predmetom opće upotrebe

U Hrvatskoj od karcinoma na godinu umre 13.000 ljudi, a u više od 20.000 otkrije se neki od oblika raka. Razlozi često nisu poznati. Stručnjaci upozoravaju da zloćudnu bolest može izazvati i nošenje odjeće obojene kancerogenom bojom. Unatoč tomu, kontrole zdravstvene ispravnosti odjeće nema, iako je ona propisana našim zakonom. U Ministarstvu kažu da se odjeća ne smatra predmetom opće upotrebe.

Hrvatska je preplavljena tekstilom i odjećom s Dalekog istoka zbog smanjivanja carina i uvoza bez certifikata. Za potkošulje, gaće i majice, primjerice iz Kine ili Tajlanda, ne znamo jesu li zdravstveno ispravni ili kancerogeni proizvodi. U pravilniku zakona koji propisuje zdravstvenu kontrolu piše da se ona odnosi i na proizvode koji dolaze u dodir s kožom ili sluznicom ili su namijenjene zagrijavanju tijela. Kontrole ipak nema.

Na zagrebačkom Tekstilno-tehnološkom fakultetu upozoravaju da je kancerogenih boja na tržištu sve više. "Kad dijete sa slinom povuče to bojilo u sebe, ono penetrira u krv, a svaki ljudski organizam mala je kemijska tvornica u kojoj vi ne znate koji su reducansi, a koji oksidansi i enzimi koji će djelovati i oni mogu razgraditi bojilo do njegovog prvog najopasniijeg dijela koji može izazvati karcinom", rekla je Đurđica Parac-Osterman s Tekstilno-tehnološkog fakulteta.

Kontrolu na zdravstvenu ispravnost tekstilne robe traži i Hrvatska gospodarska komora. Poštovanje zakona ne bi zaštitilo samo zdravlje građana nego i kontroliranu domaću proizvodnju i radna mjesta, kažu u Komori. Kontrola odjeće s Dalekoga istoka nužna je jer ona dolazi bez atesta, za razliku od europske čiji centar u Beču obavlja toksikološku analizu boja.


Reci što misliš!