Štediše
Slučaj Ljubljanske banke pred Velikim vijećem suda u Strasbourgu
Nakon presude sedmeročlanog vijeća, odvjetnici oštećenih štediša, odnosno njihovih nasljednika, zatražili su da predmet razmatra Velike vijeće, što je sredinom ove godine i prihvaćeno
Pred Velikim vijećem Europskog suda za ljudska prava u Strasbourgu održat će se rasprava o tužbi troje hrvatskih štediša protiv Republike Slovenije zbog duga Ljubljanske banke, koju je sedmeročlano Vijeće toga suda odbacilo u studenom prošle godine, javlja HTV .
Vijeće Europskog suda odbacilo je 6. studenoga prošle godine tužbu troje hrvatskih štediša u postupku protiv Ljubljanske banke, uz obrazloženje da je dvoje štediša svoj novac već vratilo sredstvima od prodaje nekretnina Ljubljanske banke u Osijeku, a da treći štediša nije ni pokušao poduzeti pravne korake u Hrvatskoj.
Nakon presude sedmeročlanog vijeća, odvjetnici oštećenih štediša, odnosno njihovih nasljednika, zatražili su da predmet razmatra Velike vijeće, što je sredinom ove godine i prihvaćeno.
Odluke Velikog vijeća konačne su.
Podsjetimo, troje hrvatskih štediša ljubljanske banke tužilo je na sudu za ljudska prava u Strasbourgu Sloveniju zbog onemogućavanja da dođu do svoje ušteđevine, budući da je slovenski parlament ustavnim zakonom iz 1994. osnovao Novu ljubljansku banku, dok je pasiva do tada jedinstvene banke, kao i potraživanja štediša izvan Slovenije, ostavljena u "staroj" Ljubljanskoj banci. Istim zakonom zaustavljeni su i svi sudski postupci koje su hrvatski štediše bili pokrenuli protiv Ljubljanske banke na slovenskim sudovima.
Oni su se tom sudu obratili 1998. godine smatrajući da im Slovenija krši osnovna ljudska prava. Štediše ne mogu raspolagati svojim vlasništvom i imovinom o čemu govori protokol Europske konvencije o ljudskim pravima. Trojica hrvatskih štediša isto tako smatraju da se Ljubljanska banka jednako ne odnosi prema hrvatskim i slovenskim štedišama.
Prema procjenama 140.000 štediša ostalo je bez 150 milijuna eura plus kamate. Od 140.000 samo se 33-je štediša namirilo prodajama nekretnina. Među njima je i dvoje koji su protiv Slovenije podignuli tužbu. Susjednu su zemlju optužili za povredu vlasništva te za diskriminaciju jer im je svojim ustavnim zakonom iz 1994. onemogućila naplatu potraživanja time što je Ljubljansku banku podijelila na dva dijela. Nova je banka preuzela svu aktivnu imovinu, a stara je zadržala samo dugove prema stranim vjerovnicima.
Vezane vijesti
-
Prema presudi iz Strasbourga, Slovenija sada mora pripremiti mehanizam za isplatu odšteta i uloga starim štedišama izvan Slovenije
-
Sud nije uvažio naše stajalište da je pitanje štednje sukcesijsko nego je presudio da se radi o civilno-pravnom odnosu između pojedinih štediša i banke
-
Hrvatska državljanka u tužbi zahtijeva isplatu 1430 američkih dolara koju je ona u toj banci imala prilikom raspada bivše Jugoslavije, a koji su joj od tada nedostupni
-
Izdvojeno
-
Hrvatski košarkaški reprezentativac Mario Hezonja, kojeg je u srijedu Euroliga kaznila s 8.000 eura zbog "nepoštivanja sudaca", odgovorio je da je ta organizacija hrabra kada treba kažnjavati, a da istovremeno odbija rješavati ozbiljne probleme u europskoj košarci.
-
Kakvo nas vrijeme očekuje danas i sutra u Dalmaciji?
-
Plesni odjel Glazbene škole Blagoje Bersa Zadar poziva vas na predstavu Na krilima baštine, koja će se održati 12. prosinca 2024. godine u 19 sati na pozornici HNK Zadar.
-
U župnoj dvorani župe sv. Anselma u Ninu predstavljena je monografija „Ecclesia Nonensis - O prošlosti Ninske biskupije“ urednika izv. prof. dr. sc. Zdenka Dundovića, u izdanju Sveučilišta u Zadru.
Reci što misliš!