Događaji

Sizifov posao

Stoljeće uzaludnih pokušaja gradnje lječilišnog centra na Lokunji

Stoljeće uzaludnih pokušaja gradnje lječilišnog centra na Lokunji

Studije su pokazale kako bi se izgradnjom lječilišnog centra turistička sezone produljila na osam do devet mjeseci

U Pagu bi se ove godine moglo obilježiti stotinu godinu uzaludnih pokušaja izgradnje lječilišnog centra koje bi koristilo peloid, ljekovit mulj kojeg na Pagu ima u izobilju.

Naime, paška gradska uprava pokušala je 1908. godine izgraditi hotel s lječilišnim centrom na predjelu Lokunja, gdje peloida najviše ima, ali je projekt propao iz pomalo bizarnih razloga.

Za rad hotela i lječilišta na Pag je trebalo dovesti struju što nije odgovaralo trgovcima svijeća i petroleja pa su organizirali pobunu, a gradska uprava se povukla.

Propao je i projekt od prije tridesetak godina, a nije uspjelo ni nekoliko kasnijih pokušaja.

Ideja o lječilišnom centru očito nije rođena pod sretnom zvijezdom. Međutim, usprkos svemu, i dalje se razmišlja o komercijalnom korištenju ljekovitog peloida.

Sredinom sedamdesetih godina prošlog stoljeća peloid je ispitivan na Sveučilištu u Munchenu gdje je znanstveno dokazano kako sadržava sastojke koji pomažu pri liječenju reumatskih i raznih dermatoloških oboljenja.

Pažani su to znali odavno i stoljećima su koristili peloid za liječenje, a znanstvene su analize potvrdile usmenu predaju. Prof. Ante Carević je 1979. godine izradio "Studiju o izgradnji turističko-lječilišnog kompleksa "Lokunja" - Pag", a malo nakon toga je na Institutu za ekonomiju turizma u Zagrebu izrađena "Prethodna analiza za gradnju lječilišnog centra Lokunja na Pagu" čiji su autori uz Carevića bili i Aleksandar Vlahović i Krešimir Tadej.

Studije su pokazale kako bi se izgradnjom lječilišnog centra turistička sezone produljila na osam do devet mjeseci, a zaposlenje bi našlo stotinjak fizioterapeuta, liječnika, konobara, kuhara i osoba drugih zanimanja potrebnih takvom centru. Ljeti je na Lokunji velik broj ljudi, mažu se peloidom, sunčaju i liječe, no sve je to bez ikakve financijske koristi za Pag.

No, netko, makar i potajice, pokušava paški mulj komercijalno koristiti. Prošlog je ljeta zapaženo kako se u noćnim satima mulj odvozi na nepoznatu mjesto. Neposredno uz more više su puta viđeni tragovi većeg vozila i ostaci mulja koji je ispao nakon ukrcavanja. No, tko god to radio, krivo radi jer, kako kažu stručnjaci, od toga nema nikakve koristi, a nastaje golema šteta.

Naime, peloid se ne može držati u posudama jer već nakon nekoliko sati gubi ljekovita svojstva koja se obnavljaju tek nakon 60 godina. Peloid gubi ljekovita svojstva i nakon premazivanja i sunčanja i zato tijelo treba ispirati na mjestu gdje se mulj uzeo.

Premda ideje o lječilišnom centru i dalje postoje, devastacija nalazišta mulja na Lokunji iz godine u godinu je sve očitija, sve ga se više odnosi, nepravilno koristi i uništava.


Reci što misliš!