Baza podataka
Baza DNK uzoraka kriminalaca
Prihvate li se zakonske izmjene, u skladu s trendovima EU-a, osim uzoraka pronađenih na mjestu događaja, uzorci će se uzimati i od osuđenika na izdržavanju zatvorske kazne
Tijekom ove godine, prema svemu sudeći bit će to do svibnja, vodeći hrvatski stručnjaci forenzičari predložit će izmjene Zakona o kaznenom postupku i to u dijelu koji se odnosi na uzimanje, pohranjivanje i čuvanje DNK uzoraka, piše Večernji list .
To znači da će se krenuti u izmjene koje trebaju rezultirati jedinstvenom bazom u kojoj će biti pohranjeni uzorci DNK svih počinitelja teških kaznenih djela, a vremenom i onih lakših.
Njihov jedinstveni uzorak u bazi će se čuvati puno duže nego do sada, kada se uzorak nakon deset godina od izuzimanja uništava.
Prihvate li se zakonske izmjene, u skladu s trendovima EU-a, osim uzoraka pronađenih na mjestu događaja, uzorci će se uzimati i od osuđenika na izdržavanju zatvorske kazne.
Koju će od postojećih svjetskih praksi primijeniti Hrvatska, onu Velike Britanije prema kojoj se ti profili nikada neće uklanjati iz baze jer služe za otkrivanje na desetke godina neriješenih slučajeva, ili onu Francuske gdje se DNK kriminalca uništava kada napuni 80 godina, odlučit će struka.
Kako pokazuju iskustva Velike Britanije, vodeće po obimu DNK baze, kod kriminalaca koji zločin počine u ranoj životnoj dobi čak je 77 posto šanse da kazneno djelo ponove i zato je dugovječnost baze itekako bitna.
Kroz bazu podataka profili "domaćih" kriminalaca će se razmjenjivati sa zemljama članicama Europske unije.
Za kriminalce to znači da se mogu skriti, no nikada pobjeći od ruke pravde - objašnjava ministar Dragan Primorac, jedan od utemeljitelja DNK analize u sudskoj medicini u Hrvatskoj.
I dok u SAD-u o bazi, smještenoj na tajnoj lokaciji, brigu vodi FBI, moguće je da će kod nas, prema uzoru na europske zemlje, biti osnovana svojevrsna Nacionalna agencija za unapređenje standarda. Pod njezinu nadležnost će potpasti odlučivanje na koji će se način baza puniti, tko će imati pristup, odnosno koji će ovlašteni laboratoriji pokraj MUP-ova biti akreditirani za rad s bazom.
Vezane vijesti
-
Hrvatski vatrogasci koji svake protupožarne sezone imaju pune ruke posla dobit će 10 novih vatrogasnih vozila vrijednih gotovo 14 milijuna kuna, točnije 13,85 milijuna kuna bez PDV-a, piše u utorak Večernji list.
-
Proteklog vikenda na hrvatskim prometnicama poginulo je sedam osoba, a zaustavljeno je 29 ponavljača najtežih prometnih prekršaja, izvijestila je u ponedjeljak policija.
-
Pokrenut je postupak javne nabave za dva policijska plovila “Policijsko plovilo CPB – coastal patrol boat” ukupne vrijednosti 62.066.616,00 kuna s PDV-om.
-
Hrvatska može biti zadovoljna kako se u EU gleda na njen doprinos šengenskom prostoru i europskoj sigurnosti i s optimizmom može očekivati ispunjenje svog cilja da postane dijelom toga prostora, izjavio je potpredsjednik vlade i ministar unutarnjih poslova Davor Božinović.
Izdvojeno
-
Na blagdan svete Lucije učenici Osnovne škole Voštarnica, u pratnji ravnateljice Irene Dukić i učiteljica edukacijskih rehabilitatorica, posjetili su zadarsku gradsku upravu.
-
Dođite u Glazbenu zbirku Gradske knjižnice Zadar u ponedjeljak 16. prosinca na Božićni kviz!
-
Iz zadarske Elektre stiže obavijest o privremenom prekidu u opskrbi električnom energijom u ponedjeljak, 16. prosinca zbog radova prema sljedećem rasporedu
-
Veliku nagradu 59. zagrebačkog salona arhitekture i urbanizma, koji je pod nazivom "Dijalozi/Monolozi" otvoren u nedjelju u Umjetničkom paviljonu u Zagrebu, osvojio je projekt "Rekonstrukcija Vitića: palimpsest tumačenja izvornosti" skupine autora.
Reci što misliš!