Događaji

Neredi na ulicama

Neredi u Beogradu i Novom Sadu

Neredi u Beogradu i Novom Sadu

Intervencija policije uslijedila je nakon što je iz gomile prosvjednika prema zgradi veleposlanstva SAD-a u Ulici kneza Miloša letjelo kamenje te baklje i metalne šipke

U sukobima policije s huliganima po ulicama Beograda ozlijeđeno je više od 30 policajaca i 20 civila, javila je Televizija B92. U neredima koji su počeli nakon proglašenja neovisnosti Kosova, prosvjednici su napali američko i slovensko veleposlanstvo, na kojem su razbijeni prozori i razvaljena ulazna vrata.

Intervencija policije uslijedila je nakon što je iz gomile prosvjednika prema zgradi veleposlanstva SAD-a u Ulici kneza Miloša letjelo kamenje te baklje i metalne šipke. Kako je javila agencija Beta, demolirani su automobili u blizini zgrade veleposlanstva, a prosvjednici su nakon što ih je policija potisnula, lomili semafore i prevrtali kontejnere po ulici.

Nakon nereda pred veleposlanstvom SAD-a, prosvjednici, uglavnom navijači, razbili su kamenjem prozore na slovenskom veleposlanstvu te skinuli zastavu Europske unije s te zgrade. Slovenski ministar vanjskih poslova Dimitrij Rupel zbog toga je osobno protestirao kod srbijanskog ministra Vuka Jeremića, a na razgovor je pozvan srbijanski veleposlanik u Ljubljani Predrag Filipov.

Prosvjednici su se zatim uputili ka Dedinju, na kojem se nalaze brojni rezidencijalni objekti i strana veleposlanstva, ali je policija uspjela odbiti njihov napad i rastjerati ih u okolne ulice. Tijekom dana napadnuto je i više televizijskih ekipa, među kojima i TV B92, hrvatski RTL, a premlaćen je snimatelj državne Radio-televizije Srbije.

Novom Sadu su huligani razbili izloge nekoliko pekara i Mc Donald's-a u središtu grada, a namjeravali su napasti i trgovački centar Merkator. Skupinu čine uglavnom navijači nogometnog kluba Vojvodina. Nosie transparente na kojima piše Kosovo je Srbija, Danas Kosovo - sutra Vojvodina, a čuje se i skandiranje "Ko ne skače taj je Šiptar", Ubij, ubij Šiptara".

U dvorištu UNMIK-ova suda u sjevernom dijelu Mitrovice, nastanjenom pretežito Srbima, oko 18 sati odjeknula je eksplozija. Oštećeno je vozilo UN-a. Zgrada pred kojom je došlo do eksplozije sjedište je UN-ove misije, ali i tima EU-a koji priprema misiju EULEX-a koja će nadzirati kosovsku neovisnost. Policija je pronašla i jednu neaktiviranu eksplozivnu napravu kod hotela. Nekoliko stotina Srba i unatoč iznimno hladnom vremenu, stoji ispred mosta na Ibru u sjevernom, srpskom dijelu Mitrovice. Okupljeni Srbi nose srpske zastave i prosvjeduju protiv neovisnosti Kosova. Među njima su i čelnici Srba sa sjevera Kosova. Njihov skup prati velik broj novinarskih ekipa.

Srbijanski mediji javljaju da je u Merdarima, na dosad administrativnoj granici Srbije i Kosova, završen prosvjed oko tisuću rezervista i građana, koji su u jednom trenutku tijekom dana uspjeli prijeći granicu, ali su ih snage KFOR-a i UNMIK-a vratile natrag.

Prosvjeda je bilo i u Nišu, gdje je nevladina organizacija Udruženje boraca iz ratova od 1990. i 1999. dala potporu srbijanskoj vladi i srpskom narodu na Kosovu u obrani teritorijalnog integriteta i suvereniteta, te minutom šutnje odala počast stradalim borcima i, kako su rekli, "međunarodnom pravu i pravdi koji su na primjeru Kosova i Metohije pokopani".


Reci što misliš!