Događaji

Kamatarenje

Katavić - kamatar finih manira?

Katavić - kamatar finih manira?

Fotokopija dokumentacije iz koje je vidljivo da je dr. Katavić 1994. godine u Varaždinu posudio danas pokojnom Josipu Češljašu, 13.000 tadašnjih njemačkih maraka s kamatnom stopom od osam posto, prošlog je tjedna stigla u redakciju Večernjeg lista

Dr. Ivan Katavić sredinom 90-ih godina bavio se kamatarenjem, a danas je pomoćnik ministra u Upravi za ribarstvo Ministarstva poljoprivrede, ribarstva, ruralnog razvoja te glavni Vladin pregovarač s EU-om za područje ribarstva, piše Večernji list .

Fotokopija dokumentacije iz koje je vidljivo da je dr. Katavić 1994. godine u Varaždinu posudio danas pokojnom Josipu Češljašu, 13.000 tadašnjih njemačkih maraka s kamatnom stopom od osam posto, prošlog je tjedna stigla u redakciju Večernjeg lista. U istoj dokumentaciji stoji da je i godinu poslije Đuri Češljašu posudio 172.887 tadašnjih austrijskih šilinga. Josip Češljaš na vrijeme je vratio posuđeni novac, no njegov nećak Đuro nije bio takve sreće.

Zbog nevraćanja rata kredita, dr. Katavić i Češljaš su 1996. kod odvjetnika Marijana Fosina i Božice Petak Vujec potpisali ugovor kojim su definirali da je novi glavnični dug Češljaša prema Kataviću 194.495 austrijskih šilinga. Istim je ugovorom definirano da će na glavnični iznos duga Češljaš Kataviću isplaćivati redovitu kamatu od četiri posto na mjesec, što iznosi 7780 austrijskih šilinga na mjesec (1111 nekadašnjih DEM).

Dakle, riječ je o lihvarskoj godišnjoj kamati od čak 48 posto, piše Večernji list. Rok isplate duga sa svim pripadajućim kamatama je, prema ugovoru, bio do 31. kolovoza 1996. godine. Iako negiraju da su poslali anonimno pismo Večernjem listu, Đuro Češljaš i Dijana Češljaš, kći pokojnog Josipa Češljaša, potvrdili su autentičnost svih ugovora.

Katavića poznajem s početka 90-ih, kad smo zajedno počeli prodavati osiguranja austrijskog Wiener Stadtische. Nedostajalo mi je novca za kupnju jednog prostora u Varaždinu. Na kraju taj prostor nisam uspio kupiti, upao sam u novčane probleme i nisam mogao vraćati dug prisjetio se Đuro Češljaš.

Zbog nevraćenog duga, Katavić je pokrenuo ovrhu, pa je 2006. Češljaš ostao bez vrijednih voćnjaka i vinograda kraj Varaždina. Vrijednost voćnjaka i vinograda u trenutku ovrhe procijenjena je na 439.972 kuna, a na javnoj je dražbi za samo 115.894 kune nekretnine kupio sam ovrhovoditelj dr. Ivan Katavić.

Nikad nisam dobivao prijetnje zbog neplaćenog duga. Katavić je gospodin finih manira. Od ovrhe ga nisam ni vidio ni čuo kaže Đuro Češljaš.


Reci što misliš!