Događaji

Vremenske (ne)prilike

Stiže orkanska bura

Stiže orkanska bura

Razlika u tlaku od 21 hektopaskal između sjevernog i južnog Jadrana je doista ekstremna situacija

Nikako da dočekamo početak proljeća. Nakon, za zadarske prilike neuobičajene magle, koja nas je pratila s manjim prekidima gotovo cijeli protekli tjedan, sada nam slijedi nova promjena vremena. Ovaj put očekuje nas zahlađenje s olujnim, a ponegdje i orkanskim udarima bure.

O kakvom se fenomenu radi te kakvo vrijeme možemo očekivati u narednih nekoliko dana, pojasnio nam je progonostičar na portalu ezadar.hr, Ivan Toman.

- Prodorom hladne zračne mase sa sjevera, preko srednje Europe prema Jadranu, tijekom današnjeg dana navukla se gusta naoblaka, a mjestimice je počela i kiša. Međutim, ono što će obilježiti ovaj hladni prodor dogodit će se zapravo u srijedu navečer i osobito u noći na četvrtak te tijekom četvrtka.

Hladan zrak sa sjevera dolaskom nad Jadran i Sredozemno more aktivirat će ciklonalne procese, pa će nad širim područjem Apeninskog poluotoka nastati prizemno polje sniženog tlaka, koje će se tijekom dana i sutra postupno produbljavati. Istovremeno, hladna zračna masa nad zapadnom i srednjom Europom uzrokuje snažan porast prizemnog tlaka zraka.

Oba ova procesa zajednički pojačavaju gradijent tlaka preko Dinarida, pa će se u srijedu tijekom večernjih sati formirati vrlo izražena razlika u tlaku između sjevernog (1022hPa) i južnog Jadrana (1001hPa) kako predviđa američki model GFS prema jutrošnjem proračunu.

Na inače najvjetrovitijim lokacijama, uz jugozapadnu padinu Velebita, u Velebitskom kanalu, mjestimice u Novigradskom i Karinskom moru, te na otoku Pagu, bura će imati prosječnu orkansku jačinu, s udarima koji će nerijetko prelaziti 200 kilometara na sat, a moguće je da se tijekom noći sa srijede na četvrtak u Velebitskom kanalu zabilježi i brzina vjetra od preko 250km/h

Razlika u tlaku od 21 hektopaskal između sjevernog i južnog Jadrana je doista ekstremna situacija, a i ostali parametri, poput izostanka sjeveroistočne mlazne struje na visini pogoduju nastanku iznimno jake bure.

U ovakvim uvjetima potpuno je sigurno da će na većem dijelu obale puhati vrlo jaka do olujna bura s orkanskim udarima. Period kad će ona biti najžešća je noć sa srijede na četvrtak, da bi tijekom četvrtka postupno opadala snaga vjetra, iako će se cijeloga dana zadržati olujni i orkanski udari.

Na inače najvjetrovitijim lokacijama, uz jugozapadnu padinu Velebita, u Velebitskom kanalu, mjestimice u Novigradskom i Karinskom moru, te na otoku Pagu, bura će imati prosječnu orkansku jačinu, s udarima koji će nerijetko prelaziti 200 kilometara na sat, a moguće je da se tijekom noći sa srijede na četvrtak u Velebitskom kanalu zabilježi i brzina vjetra od preko 250km/h, kako prognoziraju neki mezoskalni atmosferski modeli!

Ovakva snaga vjetra za sobom uvijek povlači i materijalne štete. Najslabija bura će biti, kao i obično, u području grada Zadra, gdje vjetar vjerojatno neće mnogo prelaziti 50-tak kilometara na sat.

Oni koji se spremaju na put trebaju znati da je sasvim izvjesno kako će bura donijeti znatne probleme u svim granama prometa, pa će od srijede poslijepodne do petka sigurno biti zatvorene sve podvelebitske dionice (A1, jadranska magistrala i D54), a brzobrodske i trajektne linije za zapadne otoke zadarskog arhipelaga također bi lako mogle biti u prekidu. U petak se očekuje normalizacija stanja u prometu.

Bura će biti ciklonalnog karaktera, "škura", s dosta naoblake i mjestimičnim oborinama, koje bi i uz obalu trebale biti na granici kiše i snijega. Ipak, kako to obično biva, uz buru se najčešće ne očekuje njihova veća količina. Prodorom hladnog zraka u noći s utorka na srijedu značajno će zahladiti, završio je Ivan Toman.


Reci što misliš!