Događaji

Priroda

Zaštita prirodnih lokaliteta na zadarskom području, mrtvo slovo na papiru... !

Zaštita prirodnih lokaliteta na zadarskom području, mrtvo slovo na papiru... !

Posebno atraktivna lokacija je plaža Saharun, na sjeverozapadnom dijelu Dugog otoka koja je već dugi niz godina zanimljiva kako domaćim tako i stranim ulagačima

Zadarska je županija 2001. godine osnovala Ustanovu za brigu o zaštićenim dijelovima prirode koji nisu nacionalni parkovi niti parkovi prirode.

Na području županije proglašeno je 14 takvih lokaliteta. Međutim, iako su te atraktivne lokacije zbog svojih prirodnih specifičnosti zaštićene, koncesije za njihovo iskorištavanje ipak je moguće dobiti.

Naime, prije spomenuta ustanova može dodjeliti koncesijsko odobrenje za područje koje ne spada u pomorsko dobro i to na najviše tri godine. Za područje pomorskog dobra, takvo odobrenje izdaje lokalna samoprava, uz odobrenje Ministarstva kulture ali samo na godinu dana.

No to nije sve. Iako su ta područja zaštićena, izmjenom katastra pomorskog zemljišta koje je za većinu spomenutih lokaliteta u tijeku, budući investitori moći će ishoditi i dugogodišnju koncesiju za područje koje ne spada pod pomorsko dobro, dakle za sve što je izvan pojasa od 6 metara od mora. Stoga se postavlja pitanje koji je smisao ustanove i zaštite tih područja.

Posebno atraktivna lokacija je plaža Saharun, na sjeverozapadnom dijelu Dugog otoka koja je već dugi niz godina zanimljiva kako domaćim tako i stranim ulagačima.

Hoteli Božava već su iskoristili mogućnost dobivanja koncesijskog odobrenja, pa su na toj plaži otvorili i beach klub, a izmjenom katastra pomorskog zemljišta njima ali i svim drugim ulagačima otvara se mogućnost i za veće projekete. Na apsurd da određeno područje istodobno može biti zaštićeno i dato u koncesiju, te da Ustanova nema kontrolu na cijelim zaštićenim lokalitetom, upozoravao je i direktor Ustanove za upravljanje zaštićenim područjima Mirko Đinđić...

U Općini Sali jasni su oko izdavanja koncesija za Saharun. Načelnik općine Ivo Basioli...

E sada još jedan apsurd. Općina Sali se protivi svakoj intervenciji na plaži Saharun, a istodobno na jednom njezinom dijelu novim prostornim planom predviđa Turističku zonu ...

Inače, Saharun je prostrana pješčana plaža duga oko 800 m, otvorena prema pučini. Jedna je od najljepših i najpoznatijih plaža Zadarske županije, čija je zaštita čini se samo mrtvo slovo na papiru. Podsjetimo u našoj županiji osim Saharuna još je 13 takvih lokaliteta, navodno zaštićenih od bilo kakve devastacije.


Reci što misliš!