Događaji

Suđenje hrvatskim generalima

Svjedokinja tužiteljstva potvrdila neke teze obrane generala Gotovine

Svjedokinja tužiteljstva potvrdila neke teze obrane generala Gotovine
AP

Smisao njezina svjedočenja tijekom glavnog ispitivanja ostao je uglavnom nejasan jer se tužitelj referirao na dokumente ili događaje koje nije objašnjavao, a navedeni su u njezinim pisanim izjavama koje nisu objavljene

Bivša prevoditeljica UNCIVPOL-a u Kninu, prva svjedokinja haškog tužiteljstva na suđenju hrvatskim generalima Anti Gotovini, Ivanu Čermaku i Mladenu Markaču u četvrtak je u protuispitivanju potvrdila nekoliko teza obrane uključivši onu da su vlasti krajinskih Srba u 1995. planirale evakuaciju srpskog stanovništva u slučaju hrvatskog vojnog udara.

Svjedokinja haškog tužiteljstva svjedočila je uz zaštitu identiteta i vodi se kao "svjedokinja 136". Njezino svjedočenje odvijalo se dijelom na zatvorenim sjednicama, a u sudnici je sjedila iza paravana koji ju je sakrio od novinarske galerije.

U protuispitivanju koje je vodio Gotovinin odvjetnik Greg Kehoe svjedokinja je kazala kako je ona bila na listi za evakuaciju koju je UN za svoje civilno osoblje u Kninu načinio nekoliko mjeseci prije Oluje, a potvrdila je i da ju je njezin dečko, inače pripadnik specijalnih jedinica vojske krajinskih Srba, htio dva tjedna prije Oluje staviti na popis za evakuaciju članova obitelji i prijatelja pripadnika te jedinice.

Obrana generala Gotovine u uvodnim je riječima u srijedu odbacila tezu tužiteljstva o progonu civilnog stanovništva artiljerijskim napadima koji su izazvali panični bijeg tvrdeći da su vlasti krajinskih Srba planirale masovnu evakuaciju srpskog stanovništva u slučaju hrvatskog vojnog napada jer im je ideja zajedničkog života bila neprihvatljiva.

Ona je na pitanje Kehoa potvrdila da su ljudi u povećanom broju autobusima odlazili prije Oluju za Srbiju ali je tvrdila da se radilo o ženama s djecom koje nisu imale hranu za djecu a u Kninu nije bilo ni struje.

Svjedokinja je tvrdila da je strah kod stanovništva bio izazvan granatiranjem okolnih sela, koji su stizali u Knin, pa je njihov dolazak izazvao strah kod stanovnika grada.

Kazala je kako se nakon granatiranja Knina pitala da li su oni u bazi "jedina grupa koja je preživjela". S druge strane kazala je kako Knin i druga veća mjesta na području sektora Jug poput Gračaca, Donjeg Lapca, Drniša nisu pretrpjela veću štetu te se u njima moglo živjeti dok su okolna sela bila potpuno razorena. Tužiteljstvo tereti generale za neselektivno granatiranje upravo tih većih mjesta.

Na traženje Kehoa da na fotografijama locira mjesta u Kninu gdje je prema saznanju obrane bio smješten vojni i civilni vrh tzv. RSK, uključivši glavni štab, parlament i vojno skladište, a koja su bila u blizini njezina stana, ustrajno je odgovarala kako "ne zna" i da je "to nije zanimalo".

Kehoe je dosta prostora posvetio i njezinu odlasku u zgradu u kojoj je živio njezin dečko a u čijem je stanu pronašla ručni bacač raketa. Tužiteljstvo tvrdi da je HV granatirao civilne ciljeve u Kninu poput stambenih zgrada. Na pitanje američkog odvjetnika da li je u toj zgradi i na tom područja vidjela druge vojnike ona je odgovorila. "Ne znam što podrazumijevate pod vojnicima, većina muškaraca je bila u uniformama". Ona je kazala da je njezin dečko, inače pripadnik krajinskih specijalaca, pobjegao u Srbiju već drugog dana Oluje pa je stoga ona išla u njegov stan po njegove stvari. Opisala je i kako je u dva navrata vidjela uz ceste u okolici Knina gomile nabacanih odbačenih uniformi vojske tzv. RSK.

Opisala je kako je u obilascima po terenu tijekom kolovoza jednom u Vrbniku uz cestu vidjela tijelo muškaraca i kako hrvatske snage nisu pripadnicima UN-a dozvolile da priđu pa ne zna kako je umro. Ona je kazala kako su informacije o svakom pronađenom tijelu pripadnici UN-a dostavljali hrvatskoj civilnoj policiji. Potvrdila je na zahtjev Kehoa da takve obavijesti nisu dostavljane generalu Gotovini. Tužiteljstvo naime tvrdi da je odgovornost generala Gotovine bila provoditi istrage u slučaju ubojstava.

Za slučaj ubijenog Miloša Borjana, koji je naveden u optužnici, svjedokinja je rekla da je od preživjelih svjedoka čula da su ga pripadnici HV-a 5. kolovoza 1995. ubili u okolici Vrbnika na traktoru zajedno s četiri pripadnika vojske krajinskih Srba i jednog civila koje je vozio. Na pitanje Kehoa da li su joj ti svjedoci rekli da je Borjan taj dan pobjegao s fronta te da su oni prvi pucali na pripadnike HV-a, odgovorila je niječno, kao i na pitanje da li su joj svjedoci rekli da su pripadnici HV-a preživjele dopratili do baze UN-a. Za drugi slučaj ubijenog muškarca na Atlagić mostu kod baze UN-a u Kninu čiju su ženu hrvatski vojnici skinuli i natjerali golu da trči ispostavilo se da nije izravni svjedok već da je te informacije čula od drugih prevoditelja čijih se imena nije sjetila, a u protuispitivanju potvrdila je i da sa ženom nikad nije osobno razgovarala.

U kratkom glavnom ispitivanju koje je na početku rasprave vodio tužitelj Stefan Waspi opisala je granatiranje Knina 4. kolovoza 1995. prvog dana Oluje u kojem je, prema njezinim riječima, pogođena stambena zgrada u neposrednoj blizini njezina stana.

Smisao njezina svjedočenja tijekom glavnog ispitivanja ostao je uglavnom nejasan jer se tužitelj referirao na dokumente ili događaje koje nije objašnjavao, a navedeni su u njezinim pisanim izjavama koje nisu objavljene.

Svjedokinja je u kratkom iskazu opisala kako je nakon početka granatiranja otišla u bazu UN-a u Kninu i tamo prvih dana dočekivala na ulaznim vratima baze UN-a ljude koje je opisala kao uglavnom starije ljude, trudnice, žene i bolesnike iz mjesta Cetine. Hrvatske generale tužiteljstvo tereti za progon stanovništva koji je, kako tvrde, postignut artiljerijskim napadima koji su natjerali civile u bijeg.

Svjedokinja je kazala kako je od 11. kolovoza kao prevoditeljica pratila u obilasku Knina i okolnih sela pripadnike međunarodnih snaga i organizacija, no što je vidjela nije se čulo u glavnom ispitivanju.

Suđenje se nastavlja u petak protuispitivanjem svjedokinje 136.


Reci što misliš!