Događaji

Tibet

Kineske vlasti pozvale prosvjednike na predaju do ponedjeljka u ponoć

Kineske vlasti pozvale prosvjednike na predaju do ponedjeljka u ponoć

Izvor blizak samoproglašenoj tibetanskoj vladi u egzilu navodi kako bi broj od deset poginulih, kojeg objavljuje službena Kina, mogao biti i veći

Kina je u subotu uputila poziv na predaju prosvjednicima na Tibetu postavivši rok za predaju do ponedjeljka u ponoć, dok je na kineskoj televiziji po prvi put prikazan opširan prilog o prosvjedima u Lhasi, u kojemu je objavljena informacija o poginulima, a prosvjednicima obećano da će se vlasti prema njima ponašati obzirno i blago, prenijele su agencije.

Izvor blizak samoproglašenoj tibetanskoj vladi u egzilu navodi kako bi broj od deset poginulih, kojeg objavljuje službena Kina, mogao biti i veći.

Agencija Xinhua izvijestila je da je u sukobima u udaljenom planinskom glavnom gradu Lhasi u petak poginulo deset "nevinih civila". Nema informacija o pogibiji stranaca, no izvješće nije moguće provjeriti. Izvori bliski tibetanskoj vladi u egzilu u Indiji tvrde da su kineske vojne snage ubile najmanje pet tibetanskih prosvjednika, a druge skupine koje podupiru tibetansku neovisnost tvrde da je puno više poginulih.

"Vlasti u kineskoj autonomnoj regiji Tibet, u subotu su od prosvjednika zatražili njihovu predaju do ponedjeljka u ponoć te su obećali da će prema onima koji se predaju ponašati obzirno i blago", prenijela je agencija Xinhua.

Kinezi optužuju pristalice tibetanskog duhovnog vođe Dalaj-lame da predvodi i i potiče prosvjede, kako bi se ugrozila slika nacionalne harmonije u godini održavanja Olimpijskih igara u Pekingu. Olimpijska baklja u Lhasu bi trebala stići u predstojećim tjednima.

U petak su u povijesnom središtu Lhase održani najveći prosvjedi nakon pobune u ožujku 1989. Događaji na Tibetu, koji je pod kineskim nadzorom od 1951., trebali bi pojačati pritisak kojemu je kineska vlada otprije izložena u međunarodnim okvirima, a cilj mu je poboljšanje stanja ljudskih prava u toj regiji. Kina je to obećala kad je dobila domaćinstvo ovogodišnjih Olimpijskih igara.

Skupina koja podupire zahtjeve za tibetskom autonomijom na čelu s Johnom Ackerlyjem, a djeluje kao Međunarodna kampanja za Tibet, izvijestila je, pozivajući se na nepotvrđena izvješća, da je u sukobima poginulo i više osoba nego što se objavljuje u službenim izvješćima te da je uhićeno nekoliko stotina studenata koji se ispituju i podvrgnuti su mučenjima.


Reci što misliš!