Događaji

Tibet

Nepal šalje vojnike na Everest

Nepal šalje vojnike na Everest

Nepalska vojska će se sljedećih nekoliko dana rasporediti u dvije baze na južnom prilazu 8.848 metara visokog Everesta, a početkom svibnja ta zona će biti zabranjena za penjače

Nepalska vlada odlučila je postaviti vojne snage na Mount Everestu u strahu od mogućih incidenata prilikom dolaska olimpijske baklje na najviši vrh svijeta početkom svibnja.

Nepalska vojska će se sljedećih nekoliko dana rasporediti u dvije baze na južnom prilazu 8.848 metara visokog Everesta, a početkom svibnja ta zona će biti zabranjena za penjače. Vojnici će nadgledati to područje te spriječiti dolazak penjača ili antikineskih demonstranata koji su u nekim medijima najavili proteste zbog Tibeta i na samom vrhu svijeta.

Njemačka kancelarka Angela Merkel i članovi njemačke vlade neće nazočiti svečanom otvorenju Olimpijskih igara u kolovozu u Pekingu, priopćila je njemačka vlada. "Nitko od članova njemačkog kabineta neće nazočiti otvorenju igara", priopćio je glasnogovornik njemačke vlade Thomas Steg.

Visoki predstavnik EU-a za vanjsku politiku i sigurnost Javier Solana rekao je kako smatra da bojkot Olimpijskih igara u Pekingu ne bi bio dobar potez.

Kina je izaslanstvu zapadnih diplomata dopustila kratak posjet tibetanskoj prijestolnici kako bi procijenili stanje u Lhasi. Popuštajući pod međunarodnim pritiskom Kina je dopustila 17-orici diplomata iz Pekinga dvodnevni posjet u pratnji kineskih dužnosnika nakon što su prije dva tjedna tamo izbili protukineski nemiri. Diplomati su, među ostalim, iz Sjedinjenih Država, Velike Britanije, Francuske i Australije.

Glasnogovornik State Departmenta Sean McCormack pozdravio je taj potez kao "korak u pravom pravcu", ali je rekao i da to ne može biti "zamjena" za pravo diplomata da putuju u Lhasu i okolne tibetanske regije koje su sada zatvorene za diplomate i novinare.


Reci što misliš!