Događaji

Papa u SAD-u

Papi Benediktu XVI. u Bijeloj kući priređen najveći doček u povijesti

Papi Benediktu XVI. u Bijeloj kući priređen najveći doček u povijesti

Benediktu XVI., kojemu je danas 81. rođendan, priređen je najsvečaniji doček u povijesti Bijele kuće, uz fanfare, intoniranje himni SAD-a i Vatikana, počasni plotun iz 21 topa, glazbu vojnog orkestra u kolonijalnim odorama i čestitku

Papi Benediktu XVI., koji boravi u prvom posjetu SAD-u u tri godine pontifikata, danas je na Južnom travnjaku Bijele kuće priređen izvanredno svečan doček uz najviše državne počasti i više od 9000 gostiju, a predsjednik George W. Bush u pozdravnom je govoru istaknuo da su "Amerikanci otvoreni za njegovu poruku nade".

Benediktu XVI., kojemu je danas 81. rođendan, priređen je najsvečaniji doček u povijesti Bijele kuće, uz fanfare, intoniranje himni SAD-a i Vatikana, počasni plotun iz 21 topa, glazbu vojnog orkestra u kolonijalnim odorama i čestitku "Sretan rođendan" koju su mu otpjevale tisuće gostiju. Proslavljena američka sopranistica Kathleen Battle u prigodnu je programu otpjevala molitvu "Oče naš".

"U Sjedinjenim Američkim Državama naći ćete ljude otvorene za vašu poruku nade, koja je potrebna i Americi i svijetu", rekao je Bush u pozdravnom govoru.

Istaknuvši kako "više od stoljeća SAD ima važnu ulogu u međunarodnoj zajednici", papa Benedikt XVI. pozvao je Busha da u rješavanju međunarodnih sukoba prednost dade diplomaciji, ne spomenuvši izrijekom rat u Iraku, kojemu se Vatikan od početka protivi.

"Amerika tradicionalno pokazuje velikodušnost u odgovaranju na hitne potrebe ljudi, potiče razvoj i pomaže žrtvama prirodnih katastrofa. Uvjeren sam da će ta briga za veću ljudsku obitelj naći izraz i u potpori za strpljive napore međunarodne diplomacije u rješavanju sukoba i promicanju napretka", rekao je Papa.

"Tako će idući naraštaji moći živjeti u svijetu gdje istina, sloboda i pravda mogu cvasti, u svijetu gdje će Bogom dano dostojanstvo za svakog muškarca, ženu i dijete biti pozdravljeno, zaštićeno i promicano", naglasio je Benedikt XVI.

Rekavši kako je Amerika "počašćena i dirnuta" Papinim posjetom, Bush je istaknuo da će njegove poruke i molitve slušati milijuni Amerikanaca, te da će neki putovati preko cijele zemlje kako bi mu se pridružili na misama na otvorenom u Washingtonu i New Yorku.

U SAD-u naći ćete zemlju molitve, zemlju suosjećanja, zemlju koja pozdravlja ulogu vjere u javnom životu, naglasio je Bush.

"U Americi ćete naći zemlju koja je u cijelosti moderna, jedna od najinovativnijih, najkreativnijih i najdinamičnijih zemalja u svijetu, ujedno i jedna od najreligioznijih", rekao je Bush i dodao kako u SAD-u "vjera i razum žive u skladu".

Bush je naglasio važnost Papine poruke nade u svijetu suočenu sa zlouporabom vjere u opravdanju nasilja. "U svijetu u kojem se neki pozivaju na Boga da bi opravdali teror, ubijanje i mržnju, potrebna nam je Vaša poruka da je Bog život", rekao je Bush.

Izrazio je potporu Papinu protivljenju pobačaju i istraživanju embrija, istaknuvši kako je potrebna njegova poruka da je "svaki ljudski život svet", za što je nagrađen pljeskom. Okupljeni su pozdravili i njegove riječi kako je u svijetu u kojem neki više ne vjeruju u mogućnost razlikovanja dobra i zla potrebna poruka kojom se "odbacuje diktatura relativizma i prihvaća kultura pravde i istine".

Benedikt XVI. kazao je da njegov posjet "velikom narodu i velikoj Crkvi" dolazi u vrijeme obilježavanja 200. obljetnice prvih katoličkih nadbiskupija u New Yorku i Philadelphiji. Rekao je kako očekuje da će njegova nazočnost "biti izvor obnove i nade za Crkvu u SAD-u i za jačanje odlučnosti katolika da još odgovornije pridonose životu zemlje koje su ponosni građani".

U SAD-u je oko 67 do 70 milijuna katolika, gotovo četvrtina od 300 milijuna stanovnika.

Papa je u govoru izrazio veliko poštovanje pluralističkom društvu izgrađenu u SAD-u, ustvrdivši da su sloboda i načela političkog i javnog života u SAD-u oduvijek bila "blisko povezana s moralnim poretkom utemeljenim u Bogu".

Bila je potrebna velika intelektualna i moralna snaga da se oblikuje društvo koje počiva na takvim moralnim načelima, rekao je Benedikt XVI. i dodao da je "u tom procesu religija bila stalno nadahnuće i pokretačka snaga promjena u SAD-u".

Najavivši svoj govor u Ujedinjenim narodima u petak, Papa je rekao da je "potreba za globalnom solidarnošću danas veća nego ikad, kako bi svi ljudi živjeli u dostojanstvu".

Poželjevši zemlji domaćinu "pravdu, napredak i mir", Papa je govor završio riječima: "Neka Bog blagoslovi Ameriku!", što su nazočni oduševljeno pozdravili.

Predsjednik Bush i Sveti Otac zatim su 45 minuta razgovarali u četiri oka u Ovalnom uredu i nakon toga nisu davali izjave.

Bijela kuća je već prije najavila da će Predsjednik i Sveti Otac nastaviti raspravu započetu za Busheva posjeta Vatikanu u lipnju 2007. "o zajedničkoj predanosti važnosti vjere i razlozima za ostvarivanje zajedničkih ciljeva, poput promicanja mira na Bliskom istoku i u ostalim ugroženim područjima, promicanja međuvjerskog razumijevanja, jačanja ljudskih prava i sloboda, posebno religijskih".

Nakon razgovora u Ovalnom uredu povorka sa Svetim Ocem u papamobilu zaputila se kroz središte Washingtona do Apostolske nuncijature u kojoj je Papa odsjeo.

Uz ulice kojima prolazi Papa nalaze se stotine policajaca, razmještenih na svakih nekoliko metara, na okolnim zgradama vide se snajperisti, grad nadlijeću helikopteri, a uz papamobil trče agenti Tajne službe. U osiguranju Papina posjeta sudjeluje 27 državnih, lokalnih i federalnih agencija, uključivo FBI, Tajnu službi i oko 1300 policajaca.

Benedikt XVI. večeras će se susresti s više od 300 američkih biskupa na misi u bazilici Nacionalnog hrama Bezgrješna začeća, najvećoj katoličkoj crkvi u Washingtonu.

U čast njegova posjeta u Bijeloj kući će biti priređena svečana večera s više od 200 uzvanika iz političkoga, kulturnog i javnog života te crkvenih dostojanstvenika.

Na svečanu prijamu u Talijanskom veleposlanstvu, u povodu Papina 81. rođendana, očekuje se više od 400 gostiju.

Benedikt XVI. ne će biti gost ni na jednom od tih dvaju prijama, nego će se nakon mise u bazilici Nacionalnog hrama vratiti u Apostolsku nuncijaturu.


Reci što misliš!