Događaji

Podmorje

Zbog klimatskih promjena u morima sve manje kisika

Zbog klimatskih promjena u morima sve manje kisika

Nedostatak kisika mogao bi imati dalekosežne posljedice na eko-sustave

Globalno zatopljenje ne uzrokuje širenje pustinja samo na kopnu jer je i u moru sve veći broj područja gdje nema uvjeta za život. Razlog tome je sve niža razina kisika u sve toplijoj morskoj vodi.

Globalno zatopljenje uzrokuje porast temperature u oceanima, a negativna i opasna posljedica ovog procesa je opadajuća razina kisika u vodi budući da toplija voda apsorbira manje kisika od hladnije.

Ovaj proces uzrokuje širenje podmorskih pustinja u tropskim oceanima, navodi se u izvještaju skupine znanstvenika, koju predvodi Lothar Stramma, morski biolog iz Kiela. Studija je objavljena u najnovijem izdanju znanstvenog časopisa Science, kako prenosi njemački tjednik Spiegel.

Sve manje životnog prostora za ribe

Nedostatak kisika mogao bi imati dalekosežne posljedice na eko-sustave budući da je mnogim organizmima za opstanak potreban kisik, a promjene biokemijskih procesa mogla bi se odraziti na zalihe hranjivih tvari u morima. Tako bi se, primjerice, mogla smanjiti staništa riba, što bi se odrazilo i na ribolov.

Skupina znanstvenika iz SAD-a i Njemačke za potrebe ove studije je analizirala podatke dobivene iz istraživanja tropskih oceana u proteklih 50 godina te provodeći aktualna mjerenja.

Dobiveni rezultati odgovaraju modelima koji su znanstvenici prethodno izračunali.

Dugoročne promjene razine kisika već su prije primjećene u subpolaranim i subtropskim područjima, a u ovom slučaju su dokazane i u tropskim oceanima.

No, Stramma je istaknuo kako trenutno nije moguće sa sigurnošću predvidjeti hoće li se ovaj proces nastaviti te na koji način će se odvijati.


Reci što misliš!