Presuda Mirku Norcu
Norčeva obrana i tužiteljstvo najavili žalbu
Predsjednik sudskog vijeća Marin Mrčela rekao je da se pri izricanju kazne Norcu vodilo računa da je od zločina prošlo puno godina, da je Norac tada bio vrlo mlad, ali i da ratni zločin ne zastarijeva
Branitelji generala Mirka Norca, nepravomoćno osuđenog na sedam godina zatvora zbog ratnih zločina u Medačkom džepu, najavili su da će se žaliti višem sudu, tvrdeći da je presuda zagrebačkog Županijskog suda nezakonita, a žalbu je najavilo i tužiteljstvo.
Dok s jedne strane prvooptuženi Rahim Ademi, njegova supruga i obrana nisu krili zadovoljstvo oslobađajućom presudom, obrana Mirka Norca najavila je da će na Vrhovnom sudu argumentirano dokazivati da je presuda nezakonita.
Odvjetnik Željko Olujić smatra da imaju dovoljno elemenata za srušiti presudu, posebice dio u kojem je zauzeto stajalište da se sudi za kazneno djelo nečinjenja. Norčev branitelj, naime, smatra da u vrijeme zločina hrvatsko zakonodavstvo nije poznavalo zločin nečinjenja.
"Obrana je dokazala da tome nije tako i inzistirat ćemo na dosljednoj provedbi zakona", izjavio je Olujić novinarima, najavivši da će provjeriti Statut i Pravilnik o postupanju Haškog suda koji je slučaj Ademi-Norac, kao prvi predmet ustupio hrvatskom pravosuđu 2003.
Glasnogovornica Državnog odvjetništva RH Martina Mihordin najavila je da će tužiteljstvo po primitku presude uložiti žalbu u odnosu na oba okrivljenika.
Predsjednik sudskog vijeća Marin Mrčela rekao je da se pri izricanju kazne Norcu vodilo računa da je od zločina prošlo puno godina, da je Norac tada bio vrlo mlad, ali i da ratni zločin ne zastarijeva.
Za dvije točke optužnice po kojima je osuđen Norac je kažnjen s po pet godina zatvora, odnosno jedinstvenom kaznom od sedam godina.
Mrčela je rekao da sud nije našao razloge za ublažavanje te kazne koja je po zakonu važećem 1993. mogla iznositi najmanje pet, a najviše 20 godina zatvora.
Norac, inače, već izdržava 12-godišnju zatvorsku kaznu na koju je osuđen 2003. zbog ratnog zločina nad civilima 1991. na gospićkom području. U slučaju da mu Vrhovni sud potvrdi i presudu za Medački džep moći će tražiti da mu se odredi jedinstvena zatvorska kazna za ta dva slučaja.
Sud se u tom slučaju, prema Kaznenom zakonu, mora držati pravila da jedinstvena kazna zatvora mora biti veća od svake pojedinačne utvrđene kazne, ali ne smije dosegnuti njihov zbroj. U slučaju Norca to bi značilo da mu kazna ne bi mogla biti manja od 12 godina na koliko je osuđen za zločine na gospićkom području, ali ni veća od 19 godina koliki je zbir dviju kazni.
Vezane vijesti
Izdvojeno
-
Dođite u Glazbenu zbirku Gradske knjižnice Zadar u ponedjeljak 16. prosinca na Božićni kviz!
-
Iz zadarske Elektre stiže obavijest o privremenom prekidu u opskrbi električnom energijom u ponedjeljak, 16. prosinca zbog radova prema sljedećem rasporedu
-
Veliku nagradu 59. zagrebačkog salona arhitekture i urbanizma, koji je pod nazivom "Dijalozi/Monolozi" otvoren u nedjelju u Umjetničkom paviljonu u Zagrebu, osvojio je projekt "Rekonstrukcija Vitića: palimpsest tumačenja izvornosti" skupine autora.
-
Hrvatska ženska rukometna reprezentacija odmjerit će snage sa Španjoskom u kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo iduće godine u Nizozemskoj i Njemačkoj, odlučio je ždrijeb u Beču.
Reci što misliš!