Kosovo
Švercerski imperij: Na Kosovu gorivo najjeftinije u Europi!
Najjeftinije cijene goriva stoje tako od 20. veljače ove godine, kada je proglašena neovisnost
Srbi sa sjevera Kosova i dalje ne priznaju neovisnost te zemlje te ne žele plaćati carinu, kao ni poreze. Službena Priština takvo stanje i dalje tolerira, budući da za sada ne želi novu eskalaciju sukoba, piše Index.hr .
Upravo u toj činjenici mnoge vide ne samo domoljubni zanos već i nevjerojatan izvor zarade. Naime, na Kosovu se trenutno može kupiti gorivo po najjeftinijoj cijeni u Europi, a čini se kako se u znatnoj mjeri razgranala mreža šverca preko Srbije i Albanije.
Naime, na sjeveru Kosova gorivo se prodaje u prosjeku po nevjerojatnoj cijeni od 80 do 95 dinara, odnosno od 7 do 8 kuna i 40 lipa, što je daleko ispod cijena goriva u regiji. Štoviše na Kosovu se mogu naći benzinske postaje koje drže gorivo po još nižim cijenama i to od najniže 80 dinara do maksimalnih 87 dinara.
Ne plaćaju Beogradu, a ni Prištini
Niska cijena goriva stoji zbog toga što službena Priština na sjeveru zemlje ne može naplatiti PDV od 18 posto, a benzinske postaje ne naplaćuju ni proviziju od 15 posto. Stoga novac od goriva ne ide prema Prištini, a vlasnici benzinskih postaja ne žele ga plaćati ni Beogradu.
Najjeftinije cijene goriva stoje tako od 20. veljače ove godine, kada je proglašena neovisnost. Treba svakako spomenuti kako su cijene goriva više gdje su vlasnici Albanci, a cijena se kreće od 1.20 do 1.25 eura. Obzirom da se takvo stanje na sjeveru Kosova tolerira, razgranao se šverc, jer mnogi ne toče gorivo samo u svoje automobile već dolaze s velikim rezervoarima i kamionima.
Tisuću novih benzinskih stanica
Pretpostavlja se kako gorivo ne ide samo prema Srbiji, gdje se na ulicama prodaje tzv "flaširani benzin", već i prema Albaniji budući je primijećen veliki broj kamiona s albanskih registarskim tablicama.
Za sada nitko ne može reći koliko se posao s gorivom razgranao u toj državi, no beogradski Press izašao je s podatkom kako je još 1999. godine na području Kosova bila registrirano tek 200 benzinskih postaja, dok ih je danas tisuću više. Naime, prema posljednjim službenim podacima djeluje 1.126 benzinskih postaja, a zahtjevi za otvaranje novih i dalje stižu. Isti izvori govore kako nafta i naftni derivati na Kosovo stižu i iz Albanije, Grčke, Crne Gore, ali i ostalih okolnih zemalja.
Vezane vijesti
-
Povodom desete godišnjice neovisnosti Kosova, u svoju domovinu stiže i najpoznatija Kosovarka - pjevačica Rita Ora, koja je svoj dolazak najavila na svom službenom Instagram profilu.
-
Srbijanske vlasti koje podupiru srpsku listu na kosovskim izborima pozvale su oko 100.000 Srba na Kosovu da glasuju za tu opciju, a ravnatelj vladina ureda za Kosovo Marko Đurić u nedjelju je u Kosovskoj Mitrovici rekao da je ovo "još jedan od sudbonosnih dana za srpski narod na Kosovu i Metohiji".
-
Kosovski predsjednik Hashim Thaci raspisao je prijevremene parlamentarne izbore za 11. lipnja pošto je vladi izglasano nepovjerenje
-
Srbija je u utorak uputilo službeni zahtjev francuskom pravosuđu za izručenje kosovskog političara Ramusha Haradinaja, uhićenog prošlog tjedna u Baselu po tjeralici Srbije koja ga optužuje za ratne zločine protiv civila 1998. na Kosovu, priopćeno je u Beogradu
Izdvojeno
-
Ozbiljna ekološka promišljanja inspirirala su ovogodišnju božićnu dekoraciju Škole primjenjene umjetnosti i dizajna!
-
Tjedni horoskop od 16. do 22. prosinca 2024.
-
U petak 13. prosinca otvorene su prijave za Akademiju Raise the Bar, besplatni obrazovni program Coca-Cole HBC Adria, koji je namijenjen konobarima, baristima i barmenima s najmanje godinu dana radnog iskustva u ugostiteljstvu i turizmu.
-
Oni koji uspješno prođu natjecanje moći će se prijaviti na ograničene javne pozive za dodjelu bespovratnih sredstava namijenjenih investicijama te ostvariti pravo na najviše 25.000 eura po projektu
Reci što misliš!