Počast žrtvama
Kod jame Jazovke odana počast žrtvama partizanskih zločina
Povjesničar dr. Josip Jurčević iznio je podatak o 476 pronađenih kostura u prvom dijelu jame Jazovke
Pokraj jame Jazovke, kod Sošica na Žumberku, danas je misom zadušnicom, polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća odana počast ubijenim pripadnicima hrvatskih vojnih postrojba koje su partizani bacili u tu jamu nakon bitke kod Krašića 1943., i nakon Drugoga svjetskog rata, u svibnju i lipnju 1945., te ranjenicima, medicinskom osoblju i časnim sestrama odvedenim iz bolnica 1945. i poubijanim na tom stratištu.
"Spomen-pohod Jazovka" tradicionalno se organizira 22. lipnja, na Dan antifašističke borbe.
Ove godine organizator je udruga Hrvatski obredni zdrug Jazovka, a na komemoraciji se, kako navode organizatori, okupilo oko 4.500 predstavnika mnogobrojnih udruga i rodbine ubijenih iz cijele Hrvatske i inozemstva.
Misu zadušnicu kraj jame Jazovke služio je krašički župnik Dragutin Kučan, koji je istaknuo potrebu da se utvrdi istina o svim stratištima hrvatskog naroda nakon Drugog svjetskog rata.
Povjesničar dr. Josip Jurčević iznio je podatak o 476 pronađenih kostura u prvom dijelu jame Jazovke.
Pokraj jame Jazovke pročitan je i "Proglas" hodočanika Spomen-pohoda, u kojem se od političkih predvodnika Republike Hrvatske traži pokretanje istražno sudbenih postupaka o jugo-komunističkim zločinima.
"Politička predvodništva Republike Hrvatske zdušno i pokorno provode sve naloge Europe, štetne za Hrvatsku. Ali, nikako ne pokreću niti jedan istražno-sudbeni postupak o jugokomunističkim zločinstvima, premda takve postupke zahtjevaju iznimno dobre Odluke ili Rezolucije Europskoga vijeća (od 27. lipnja 1996. i od 25. siječnja 2006.) te Izjava ili Deklaracija Hrvatskoga sabora (od 30. lipnja 2006.).
Jednako ne poštuju istovjetne poruke iz Bleiburških propovijedi poglavara Katoličke crkve u Hrvata", navodi se, uz ostalo, u "Proglasu" hodočanika Spomen-pohoda kod Jazovke, kojeg je potpisao predsjednik Hrvatskog obrednog zdruga Jazovka, Boris Prebeg, a kraj jame Jazovke pročitao glasnogovornik udruge Branimir Petener.
Također se zaključuje kako "politička predvodništva Republike Hrvatske" "ne prihvaćaju takve odluke i poruke Europskoga vijeća, Hrvatskog sabora i Katoličke crkve, jer one", kako se tvrdi, "ne gode jugokomunistima u hrvatskim vlastima".
U "Proglasu" hodočasnika, navodi se i kako je stratište - jama Jazovka, kod Sošica na Žumberku - "središnji domovinski znamen vječnih počivališta Hrvata, koje mahom od svibnja 1945. ubijahu partizansko-jugoslavenski zločinci".
Navode kako stoga hodočaste na Jazovku uvijek istoga, današnjega nadnevka - 22. lipnja, jer danas "ostatci partije (Josipa Broza) Tita" "slave lažan i po smislu prazan praznik tzv. antifašističkog ustanka, tj. zločinstava i terorizma protiv hrvatskog naroda i države".
Hodočasnici su se u "Proglasu" ponovno založili i prosvjedovali što trg u središtu Zagreba na kojem je Hrvatsko narodno kazalište, nosi ime Trg maršala Tita.
Vezane vijesti
-
U susret Danu antifašističke borbe Documenta – Centar za suočavanje s prošlošću, u suradnji s Antifašističkom ligom RH, održala je spomen šetnju u znak sjećanja na 80. godišnjicu osnivanja Prvog sisačkog partizanskog odreda 22. lipnja 1941.
-
Obilježavajući 76. obljetnicu Križnog puta, predsjednik Vlade Andrej Plenković položio je u petak vijenac i zapalio svijeću pred zajedničkom grobnicom pokraj Spomen-crkve Muke Isusove u Maclju, poručivši da je osuda zločina i pijetet prema žrtvama jedini put k zacjeljivanju rana iz prošlosti.
-
-
Protiv Milivoja Ašnera (95), koji danas u Klagenfurtu živi pod imenom Georg Aschnera, optužnica je podignuta na Županijskom sudu u Požegi
Izdvojeno
-
Povodom obilježavanja Međunarodnog dana planina, a u sklopu manifestacije „Niti života“ sinoć je u Kneževoj palači svečano otvorena izložba "Velebit" renomiranog hrvatskog akademskog slikara Josipa Zankija.
-
Motoristi će razveseliti djecu svojim dolaskom, prigodnim poklonima i zajedničkim druženjem.
-
Shizofrenija je mentalna bolest od koje obolijeva jedan posto populacije, muškarci najčešće u adolescentskoj dobi, a žene između 23. i 30. godine te je važno na vrijeme prepoznati simptome i započeti terapiju, istaknuto je u srijedu na konferenciji "Shizofrenija 360" u Zagrebu.
-
Cigarete, elektroničke cigarete i drugi duhanski proizvodi štete zdravlju ljudi diljem svijeta, a premda Europska unija želi do 2040. stvoriti prvu generaciju bez duhana, unutar bloka postoje razlike kada je riječ o regulaciji duhanskih proizvoda, piše European Newsroom (ENR).
Reci što misliš!