Događaji

Pomilovanje

Pomilovan Zvonko Bušić

Pomilovan Zvonko Bušić

Zvonko i Julie Bušić osuđeni su na suđenju u SAD-u u prvoj polovici 1977. na doživotnu robiju. On je pravo na pomilovanje dobio nakon deset, a ona nakon osam godina zatvora

Zvonko Bušić, hrvatski emigrant osuđen zbog otmice zrakoplova i podmetanja bombe, krajem srpnja mogao bi biti pušten na slobodu. Američka komisija za pomilovanje još je u svibnju ove godine prihvatila njegov zahtjev. Potvrdio je to za HTV glasnogovornik komisije Thomas Hutchinson.

O Bušićevoj deportaciji 20. srpnja odlučivat će Ured za emigraciju, a prema riječima glasnogovornika to je samo tehničko pitanje. Bušić se nalazi u zatvoru Terre Haute u Indiani gdje čeka odluku o deportaciji u Hrvatsku, dodao je.

Prema podacima američkog ministarstva pravosuđa, skupina hrvatskih političkih aktivista predvođenih Bušićem 10. rujna 1976. otela je civilni zrakoplov na letu od New Yorka do Chicaga s namjerom da iz njega nad Londonom i Parizom izbacili letke u kojima se objašnjava hrvatski slučaj u tadašnjoj Jugoslaviji.

Nakon što su oteli zrakoplov sa 92 putnika, otmičari su postavili zahtjev da se objavi njihov drugi letak, namijenjen svjetskoj javnosti, koji su ostavili u jednoj njujorškoj željezničkoj postaji. Kako bi osnažili svoje zahtjeve, uz letak je bila i eksplozivna naprava.

Iako su otmičari o njoj obavijestili policiju, pri demontiranju je poginuo jedan policajac, a trojica su ranjena. Sadržaj letka ipak je bio podijeljen novinarima. Hrvatski politički aktivisti su za to vrijeme doletjeli do Islanda te na slobodu pustili 32 taoca. Potom su poletjeli u London iznad koga su bacali letke, a zatim prema Parizu, gdje su također bacili letke. Sletjeli su nakon toga na parišku zračnu luku Charles de Gaulle, gdje su se predali.

Zvonko i Julie Bušić osuđeni su na suđenju u SAD-u u prvoj polovici 1977. na doživotnu robiju. On je pravo na pomilovanje dobio nakon deset, a ona nakon osam godina zatvora. Preostala trojica otmičara - Petar Matanić, Slobodan Vlašić i Frane Pešut - osuđeni su na 30 godina robije. Svi su oni, osim Bušića, odavno na slobodi.


Reci što misliš!