Događaji

Nerealno planiranje

Hrvate očekuje nestašica lijekova

Hrvate očekuje nestašica lijekova

Mala sredstva izdvojena proračunom za lijekove održavaju se tako što HZZO ne ispunjava svoje financijske obveze prema ljekarnama

Kriza u opskrbi lijekovima uskoro će zahvatiti cijelu zemlju, poručuju iz Hrvatske ljekarničke komore. Rebalansom proračuna za zdravstvo je određeno 1,4 milijarde kuna, dok je za same lijekove predviđena sedmina tog iznosa odnosno 200 milijuna kuna, javlja Index.hr.

Toliki iznos, naravno, nije dovoljan, potvrdila je Katica Vugrinčić Tomičić, glavna tajnica Komore.

"HZZO je predvidio da je za ovu godinu, s obzirom na starost stanovništva i druge parametre, trebalo osigurati oko 3,2 milijarde kuna, dok će se izdvojiti približno 2,4 milijarde kuna, što je nedovoljno.

Dug HZZO-a ljekarnama do kraja godine popet će se na 1,2 milijarde kuna

Ovih 200 milijuna kuna, zacrtanih rebalansom državnog budžeta, samo će donekle ublažiti situaciju, ali time se neće smanjiti dugovanja", kazala je Vugrinčić Tomičić. Nastavila je kako se dug iz mjeseca u mjesec povećava za dodatnih 60 do 70 milijuna kuna, pa bi do konca godine mogao doseći 1,2 milijarde kuna. Trenutni dug HZZO-a prema ljekarnama iznosi oko 900 milijuna kuna.

Mala sredstva izdvojena proračunom za lijekove održavaju se tako što HZZO ne ispunjava svoje financijske obveze prema ljekarnama. Iako Zavod ima rok od 120 dana, koliko je dogovoreno, da uplati novac za lijekove, u posljednje vrijeme kasni i do 110 dana. Tako ljekarne čekaju na prijeko potrebne iznose oko 230 dana, što im poslovanje čini gotovo nemogućim.

Naviše su ugrožene male ljekarne, čije poslovanje gotovo isključivo ovisi o proračunskim sredstvima, dostavljenima putem Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje, pa je za pretpostaviti je kako će se neke od njih zbog toga morati zatvoriti.

Nerealno je planiranje potrošnje lijekova, o čemu je HZZO obavijestio državu

"Nerealno je planiranje potrošnje lijekova i to je glavni problem", rekla je Vugrinčić Tomičić, o čemu je HZZO obavijestio državu, pa stoga nije čudno što sniženje cijena, koje je nedavno postignuto, ne daje očekivane rezultate.

U Hrvatskoj ne postoji kontrola potrošnje lijekova odnosno ne postoji participacija osiguranika u troškovima lijekova, kao ni kontrola lijekova koje na recept izdaju liječnici. "Takvi mehanizmi tek bi donekle pomogli", objasnila je glavna tajnica, ali i na koncu upozorila da ako se ništa uskoro ne poduzme, lijekovi hrvatskim građanima jednostavno neće biti dostupni

Zanimljivo je da su na problem s lijekovima političarima, osim komore, ukazali HZZO i Ministarstvo zdravstva i socijalne skrbi, ali čini se da takva upozorenja zaboravili kad su zbrajali nacionalni proračun.


Reci što misliš!