Događaji

Pomogao Srbima

Upitna Robertsova objektivnost

Upitna Robertsova objektivnost

Također su predočili dokumente koji pokazuju da je Roberts nakon Oluje pomogao skupini srpskih vojnika i dao im zemljopisne karte kako bi iz Hrvatske pobjegli u BiH

Branitelji optuženih hrvatskih generala, kojima se sudi pred Haškim sudom, nastojali su na suđenju dovesti u pitanje vjerodostojnost svjedoka tužiteljstva Aluna Robertsa, koji je u svojem iskazu optužio hrvatske snage za prekomjerno granatiranje Knina i zločine nad srpskim civilnim stanovništvom nakon Oluje.

Roberts je u vrijeme Oluje u ljeto 1995. godine bio glasnogovornik UN-ova sektora Jug, a branitelji su nastojali dokazati da nije bio objektivan u obavljanju svojeg posla, što je Roberts uporno opovrgavao.

Odvjetnici Ante Gotovine, Ivana Čermaka i Mladena Markača predočili su sudu članke inozemnih medija u kojima se govori isključivo o kršenju ljudskih prava srpskog stanovništva, ali ne i o položaju Hrvata koji su ostali živjeti u sektoru pod UN-ovom kontrolom.

Također su predočili dokumente koji pokazuju da je Roberts nakon Oluje pomogao skupini srpskih vojnika i dao im zemljopisne karte kako bi iz Hrvatske pobjegli u BiH.

U svojem sam poslu uvijek bio nepristran... Zadaća UN-a nije bila štititi Srbe, nego civilno stanovništvo u tim područjima, uključujući i Hrvate, te sam o tome redovito izvještavao međunarodne medije, rekao je Roberts

Branitelji su nadalje kao dokaz njegove pristranosti pokazali videosnimku konferencije za novinare koju je Roberts održao u stožeru vojske tzv. krajine.

Naš je posao bio prenijeti naša stajališta tisku i srpskoj zajednici u Kninu. Za to je znao stožer UN-a u Zagrebu i nije bilo nikakvog prigovora. Smatrali smo da sve dok obavještavamo obje strane trebamo nastaviti s tim, naglasio je Roberts.

Na njegov rad kao glasnogovornika UN-a nekoliko se puta žalio i general Gotovina, koji mu je osobito prigovorio što barata pojmom "Krajina", umjesto okupirani dijelovi Hrvatske.

Kada sam govorio o Krajini, mislio sam na Krajinu kao regiju, a ne kao republiku, branio se Roberts.

Iako su branitelji predočili dokumente vojske tzv. Krajine prema kojima su UN-ovci, osobito prevoditelji, obavještajno surađivali s krajinskom vojskom, Roberts je to nazvao besmislicom.

Ne znam što je to u praksi značilo. To su besmislice i amaterizam, rekao je Roberts dodajući ipak kako su mobiteli osoblja UN-a bili prisluškivani, a i on sam nadziran.


Reci što misliš!