Reakcije iz Srbije
U Beogradu za Oluju parastos i prosvjed
Episkop Srpske pravoslavne crkve Atanasije optužio je hrvatsku državu da nije osigurala uvjete za povratak prognanih
Parastosom u crkvi sv. Marka i prosvjednom šetnjom po Beogradu, u organizaciji Srpske radikalne stranke, u Beogradu je obilježena 13. godišnjica hrvatske vojno-policijske akcije Oluje.
Episkop Srpske pravoslavne crkve Atanasije, koji je uz episkopa Filareta, služio parastos za žrtve Oluje optužio je hrvatsku državu da nije osigurala uvjete za povratak prognanih, te kazao da naročito zabrinjava to što se nije čula riječ kajanja 13 godina unatrag za zločine počinjene u Oluji, podsjetivši da se predsjednik Srbije Boris Tadić ispričao Hrvatskoj za zločine koje je u posljednjem ratu počinila srbijanska strana.
Nakon parastosa nekoliko desetaka okupljenih krenulo je u prosvjednu šetnju, noseći transparente "Zločin bez kazne, NDH do države" i "Priznajte RSK", a dio sudionika nosio je bedževe "Ne EU", crne zastave sa natpisom "S vjerom u Boga", slike haškog optuženika Radovana Karadžića, a čuli su se i pogrdni uzvici na račun predsjednika Srbije Tadića.
Prosvjednu šetnju od crkve sv. Marka do veleposlanstava Hrvatske i SAD-a u Ulici kneza Miloša prijavila je Srpska radikalna stranka, a šetnju su osiguravale jake policijske snage opremljene za razbijanje demonstracija.
Tadić je zatražio ispriku od hrvatskih vlasti tvrdeći da je u Oluji ubijeno gotovo 2.000 Srba. Predsjednik Republike Hrvatske Stjepan Mesić i premijer Ivo Sanader zahtjev su odbacili. Mesić je izjavio da se već ispričao i kako mu nije jasno da to Tadić ne zna. Sanader je izjavio da je akcija Oluja bila osloboditeljska, pravedna i legitimna obrambena operacija hrvatskih oružanih snaga, istaknuvši kako nikome neće dopustiti da baci ljagu na nju.
Prema dokaznim materijalima Haškog tužiteljstva u predmetu "Gotovina, Čermak i Markač" tijekom i nakon Oluje u razdoblju do 30. rujna 1995. ubijeno je ukupno oko 350 civila. Tijekom tog suđenja izneseni su i hrvatski službeni podaci prema kojima je tijekom same Oluje poginulo ukupno 526 Srba, od kojih 116 civila.
Vezane vijesti
-
Gotovo 1,7 milijun kuća i poslovnih prostora ostalo je bez struje na sjeveroistoku i srednjem zapadu zemlje, kad je oluja poharala istočnu obalu od Virdžinije do Mainea.
-
Tri osobe poginule su u četvrtak u Nizozemskoj u snažnoj oluji koja je pogodila i susjednu Njemačku, rušeći stabla, prevrčući kamione i uzrokujući otkazivanje stotina letova
-
Uragan Irma sručio se na otočje Florida Keys, donoseći na američko tlo snažne vjetrove s tornadima i obilne kiše, a više od 1,4 milijuna domova na jugu Floride trenutno je bez struje. Proglašeno je upozorenje od oluje za američke savezne države Alabamu i Georgiju, javlja CNN, a zabilježena je i prva pogibija koja se pripisuje silovitom uraganu s vjetrovima od 215 km/h
-
Slovenski predsjednik Borut Pahor boravio je u petak u kraćem radnom posjetu Beogradu, gdje se sastao s novim srbijanskim predsjednikom Aleksandrom Vučićem i čestitao mu na izboru, ali zbog obveza neće moći prisustvovati svečanostima inaugracije
Izdvojeno
-
Posljednja ovogodišnja akcija darivanja krvi održana u petak, 13. prosinca 2024. bila je više nego uspješna, navode iz udruge DDK Kali.
-
Zbog izvođenja građevinskih radova tvrtke Vodoinstalacija d.o.o. u ponedjeljak, 16. prosinca 2024. godine u vremenu od 8 do 13 sati biti će privremeno obustavljena opskrba vodom u mjestu Bibinje, istočno od Mirkova.
-
Odlukom općinskog načelnika, Općina Preko i ove će godine umirovljenicima i korisnicima prava u sustavu socijalne skrbi dodijeliti božićnice.
-
Na blagdan svete Lucije učenici Osnovne škole Voštarnica, u pratnji ravnateljice Irene Dukić i učiteljica edukacijskih rehabilitatorica, posjetili su zadarsku gradsku upravu.
Reci što misliš!