Događaji

Natalitet

Demografska kriza prijeti EU

Demografska kriza prijeti EU

U zemljama članicama bilježi se slabi natalitet, iako se situacija razlikuje od regije do regije i od zemlje do zemlje

Prema novom istraživanju njemačkih znanstvenika koje obuhvaća 27 zemalja članica EU-a, Norvešku, Island i Švicarsku, Europa bez imigracije u budućnosti neće moći zadržati stabilan broj stanovnika.

U zemljama članicama bilježi se slabi natalitet, iako se situacija razlikuje od regije do regije i od zemlje do zemlje. Zemlje poput Njemačke i Italije imaju relativno staro stanovništvo čiji broj opada, posebice u perifernim ruralnim područjima. Najteža je situacija u Bugarskoj, Rumunjskoj i Poljskoj.

S druge strane, u zemljama koje imaju veći natalitet i imigraciju, poput Francuske, Irske i Norveške, broj stanovnika ima tendenciju rasta, a na selu je stabilan. To se objašnjava socijalnim sustavima koji osiguravaju povoljne uvjete za obitelji i programima poticanja nataliteta, uključujući slabo naseljena područja, kao i uravnoteženim razvojem zemlje.

Ističe se kako žene u EU-u u prosjeku rađaju 1,5 djece, zbog čega je svaka nova generacija 25 posto manja od prethodne. Do 2050. prosječna dob ljudi u EU-u bit će deset godina viša.

Europljani stari i sami

Stanovništvo EU-a brzo stari, a svaka druga žena i svaki peti muškarac stariji od 75 godina žive sami, pokazuju podaci Eurostata. Podaci za 2005., koji obuhvaćaju sve zemlje članice osim Bugarske i Rumunjske, pokazuju da oko 52% žena i 21% muškaraca starijih od 74 godine živi samo.

Razlika između muškaraca i žena odražava činjenicu da žene žive dulje. Žene čine 59% starijih od 65 godina, a razlika se povećava s godinama. Velika Britanija ima najviše muškaraca u dobi od 74 godine koji žive sami - 30%. U slučaju žena prednjače Njemačka i Nizozemska - više od 60%. Gotovo trećina stanovništva EU-a mogla bi do 2050. imati više od 65 godina.


Reci što misliš!