Događaji

Dostojanstvo rada

Sindikati: U Hrvatskoj se ne poštuje dostojanstvo rada

Sindikati: U Hrvatskoj se ne poštuje dostojanstvo rada

U Hrvatskoj radi tek 53 posto radno sposobnog stanovništva

U Hrvatskoj se ne poštuje dostojanstvo rada zbog čega ne gube samo radnici već i državni proračun, a poslodavci ostaju nekažnjeni, rečeno je na današnjem okruglom stolu koji su u povodu Međunarodnog dana dostojanstvenog rada, 7. listopada, organizirali Savez samostalnih sindikata hrvatske (SSSH) i Nezavisni hrvatski sindikati (NHS), prenosi Totalportal.hr.

Na uzorku od 212 radnika koji su izjavili da im se ne plaća prekovremeni rad, poslodavac ostvaruje ekstraprofit u iznosu od 145.000 kuna mjesečno

Preliminarni rezultati ankete koju je SSSH proveo u 12 županija među 159 poslodavaca, pri čemu je ukupno ispitano 846 radnika, potvrdili su sindikalcima već poznatu činjenicu da brojni radnici rade prekovremeno.

Na uzorku od 212 radnika koji su izjavili da im se ne plaća prekovremeni rad, poslodavac ostvaruje ekstraprofit u iznosu od 145.000 kuna mjesečno, rekla je SSSH-ova voditeljica Sektora za industrijsku demokraciju Marina Kasunić Peris.

Na osnovu tog neplaćenog prekovremenog rada moglo bi se zaposliti čak 10 posto od ukupnog broja radnika, što znači da bi se na uzorku od 846 radnika moglo zaposliti 77 radnika.

Istraživanje je pokazalo da se mnogim radnicima isplaćuju plaće ispod minimalne, i to ponajprije kod poslodavaca kod kojih nema sindikalnog članstva. Riječ je o plaćama u iznosu od dvije do tri tisuće kuna, što je nedovoljno za dostojanstven život, rekla je Kasunić Peris.

Po osnovu prekršajnih kazni kojima bi se poslodavci trebali kazniti jer ne isplaćuju minimalnu plaću, u državni proračun moglo bi se sliti oko sedam milijuna kuna. A temeljem prekršaja koje poslodavac radi jer nije uputio radnike u osnovne uvjete rada, kao što su zaštita na radu i sl., državni proračun mogao bi biti bogatiji za oko milijun kuna.

Kako bi se u Hrvatskoj obranilo dostojanstvo rada nužno je da profunkcionira pravi socijalni dijalog, ocijenila je čelnica SSSH-a Ana Knežević.

Upozorila je da u Hrvatskoj radi tek 53 posto radno sposobnog stanovništva, dok je prosjek EU 70 posto, a nordijskih zemalja čak 77 posto.


Reci što misliš!

  Vezane vijesti