Događaji

Reagiranje

Marcelić i Krolo: Sve što se događa oko Z.V.U.K-a, samo je simptom šikanizirajuće politike naspram autonomnih i alternativnih kultura mladih

Marcelić i Krolo: Sve što se događa oko Z.V.U.K-a, samo je simptom šikanizirajuće politike naspram autonomnih i alternativnih kultura mladih

Grad Zadar nema niti jedan prostor u kojem mladi mogu autonomno kulturno djelovati. Sve ovo što se dešava oko Z.V.U.K-a je samo simptom jedne kulturne politike u kojoj se što svjesno, što nesvjesno šikanizirajuće odnosi prema autonomnim i alternativnim kulturama mladih, kažu Krešimir Krolo i Sven Marcelić

Nakon što je poglavarstvo Grada Zadra udruzi Z.V.U.K. uskratilo korištenje Providurove palače, reagirali su brojni pojedinci i članovi udruga i organizacija, a među njima i dvojica mladih sveučilišnih profesora s Odjela sociologije, Sveučilišta u Zadru.

Njihovo očitovanje o ovom problemu donosimo u cijelosti:

"Kad čujem riječ "kultura", odmah se hvatam za pištolj.", glasila je izjava nacističkog ministra propagande Josepha Göbbelsa. Nažalost, gradsko poglavarstvo Zadra se, kad se spomenu riječi "kultura mladih", čini se, hvata mitraljeza, jer samo se tako može okarakterizirati rafalna paljba koju je ovih dana proživljavala udruga Z.V.U.K. Rasprava utemeljena na skatološko - fekalnim motivima ukazuje na banalnost povoda, ali problem koji se skriva iza cijele priče puno je dublji od onoga što je pokrenulo cijeli slučaj.

Naime, nepobitna činjenica glasi ovako: grad Zadar nema niti jedan prostor u kojem mladi mogu autonomno kulturno djelovati. Za grad koji ima jednu od najobrazovanijih mladih populacija u državi to je porazna činjenica, tim veća što se radi o sveučilišnoj sredini sa znatnim intelektualnim potencijalom populacije koja se prema svim kategorizacijama ubraja u mladu. Odnosno, grad koji raste, diči se prosperitetom i ima pet tisuća studenata nema elementarne pretpostavke za razvoj kulture mladih. No, vratimo se konkretnom slučaju. Incident koji je izazvao uskraćivanje mogućnosti korištenja Providurove palače udruzi Z.V.U.K otkriva posljedice godina nebrige za kulturu mladih u gradu Zadru, a sama intervencija poglavarstva predstavlja licemjernu intervenciju represivnog tipa kojom se i ono malo resursa danih mladima ukida u najboljoj totalitarnoj maniri.

Krenimo redom: Stanko Zrilić govori o "Z.V.U.K-u i sličnim zvukovima koji ostavljaju anticivilizacijski trag" i povezuje tu udrugu s devastiranjem Pozdrava Suncu. Ostaje nejasno na temelju kojih dokaza, ali retorika je jasna - ZVUK i slični, to je otprilike kao unutarnji i vanjski neprijatelj: ne znamo točno o kome se radi i na temelju čega smo sigurni da su to baš oni, ali znamo da je nužno suzbiti ih.

Ipak, nojevsko ponašanje poglavarstva sakriva jednu puno važniju činjenicu, a ta je da mladi u Zadru nemaju gdje organizirati javnu manifestaciju.

Umjesto propitivanja samih sebe, a prvenstveno toga da, primjerice, Zagreb ima Studentski centar, Močvaru, KSET, Booksu, Split Kocku, Rijeka Palach i Harteru, Pula Rojc i Uljanik, Osijek Industrijsku četvrt i Kuću mladih, Varaždin Kulturni urbani centar, Karlovac centar Na Gazi, Šibenik Klub mladih, pa čak i jedna Kutina kulturni centar mladih Baraka (dok Zadar, pogodili ste, nema ništa), poglavarstvo ukida i ovo malo mogućnosti koje su se mladima uopće nudile ukida manirom odstrela. No, to što u gradu ne postoji niti jedan prostor u kojem bi mladi autonomno vodili program ili barem sudjelovali u njegovom kreiranju (osim potpuno neopremljenog i trenutno zatvorenog kluba Božo Lerotić) puno govori o odnosu Zadra prema kulturi, pri čemu je Z.V.U.K. ispao kolateralna žrtva.

Veliki planovi i perspektive prema kojima grad Zadar sigurno kroči, pogotovo u kontekstu izgradnje sveučilišnog kampusa kapaciteta 10.000 studenata, mogu se sa ovakvim netolerantnim i ignorantskim odnosom pretvoriti u veliki promašaj. Budućnost regionalnog razvoja nužno će sa sobom povući i kompetetivnost u odnosu na druge sveučilišne centre (Split, Rijeka npr.), a privlačenje potencijalnog kreativnog doprinosa studentske populacije uvelike će ovisiti o o kulturnoj slici koju Zadar odašilje prema populaciji mladih. Slika netoleranog i prema kulturnoj raznolikosti represivnog grada ujedno sa sobom povlači i etiketu mjesta koju kreativni pojedinci i pojedinke izbjegavaju pod svaku cijenu. Važnost prisustva jedne takve populacije u bilo kojoj sredini je neizmjerna jer osim što predstavljaju svojevrsni ekonomski input, još važnija je njihova kulturna produkcija, a na koju se, prema novijim teorijama, oslanja ekonomija gradova u 21. stoljeću. Naravno, osim za njih, život u ovakvom političkom kontekstu ne ostavlja previše optimizma za slobodan i nesmetan razvoj mladih Zadrana i Zadranki s naglašenim kreativnim potencijalima.

Nažalost, sve ovo što se dešava oko Z.V.U.K-a je samo simptom jedne kulturne politike u kojoj se što svjesno, što nesvjesno šikanizirajuće odnosi prema autonomnim i alternativnim kulturama mladih. Mladi u Zadru su zanimljivi jedino ako ih se promatra kroz prizmu devijantnog ponašanja, o čemu svjedoče brojne tribine i okrugli stolovi na kojima se redovit raspravlja o mladima i njihovoj budućnosti, a na kojima oni redovito imaju najmanje mogućnosti za artikuliranje svojih stavova. Tako se zatvara taj represivni paternalistički odnos prema mladima, koji se još uvijek doživljavaju kao anomalija društvenom poretku, osim ako jasno ne manifestiraju vrijednosti kulture odraslih. Takva praksa i takva politika u kulturno svjesnijim sredinama već davno pripada u ropotarnicu povijesti, a gdje je Zadar u toj priči može se vidjeti kada ga se usporedi s drugim gradovima.

No, vratimo se malo izjavi gospodi Zrilića, koja je je najbolja ilustracija za ovu priču. Kad se spominje Z.V.U.K. i "slične zvukove" prije svega se traži cilj kritike, žrtvenog jarca, unatoč činjenici da u samom centru grada djeluje velik broj privatnih ugostiteljskih objekata, od kojih su neki u blizini navodno devastiranog Parka Vladimira Nazora. Ostaje nejasno otkud tolika sigurnost da je baš Z.V.U.K. krivac za rečene probleme, ako uzmemo u obzir da na Poluotoku velik broj ljudi neometano pije alkohol u kafićima i klubovima svaki dan i ima nesmetan prolaz u Park, na Pozdrav Suncu i ostale relevantne lokacije. S obzirom da rečena tvrdnja ne prolazi niti najblaži test dokazivosti, očito je da je njena funkcija čisto retorička. Gradsko poglavarstvo mora prije svega krenuti samo od sebe i zapitati se kako je uopće moguće na temelju takvog rezoniranja kreirati kulturnu politiku, jer porazni rezultati koje smo nabrojali u ovome tekstu govore sami za sebe.

Sven Marcelić i Krešimir Krolo

 

 

 


Reci što misliš!