Događaji

Prijeti li onečišćenje?

Još uvijek ništa od izvlačenja "Ledenika"

Još uvijek ništa od izvlačenja

Osim 37 tona goriva koliko je ostalo u spremnicima, u hladnjači je ostala i smrznuta riba, no prema trenutnim informacijama, straha od onečišćenja morskog dna, nema

Brod-hladnjača "Ledenik", koji je 23. listopada, potonuo kod Sestrunja, i dalje se nalazi na morskom dnu.

Kada će započeti izvlačenje, još uvijek nije poznato, budući da vlasnik broda, tvrtka "Jadran tuna", prikuplja ponude tvrtki, među kojima će odabrati onu koja će izvlačenje obaviti. Na taj odabir, kako doznajemo u Lučkoj kapetaniji, suglasnost mora dati i osiguravajuća kuća.

Osim 37 tona goriva koliko je ostalo u spremnicima, u hladnjači je ostala i smrznuta riba, no prema trenutnim informacijama, straha od onečišćenja morskog dna, nema.

- Spremnici s gorivom su zatvoreni, kao i hladnjače u kojima se nalazi riba. U more nije iscurilo ništa, no svakako sama činjenica da je na dnu mora brod, nije dobra i treba ga što skorije izvaditi - rekao nam je inpektor sigurnosti plovidbe u Lučkoj kapetaniji Zadar, Mirko Petrica.

Još uvijek nije poznata niti metoda koja će biti primjenjena vađenju "Ledenika" iz mora, no u tijeku je obavljanje pripremnih radova. Prije nekoliko dana postavljeno je i dodatnih 60 m brana, a kojima se uvjetuje sigurnost plovidbe. Broj metara postavljenih brana tako se popeo na 360.

Iz tvrtke "Ciklon" d.o.o., čiji brod već danima nadzire mjesto potonuća "Ledenika", doznajemo kako su sanirana sva manja onečišćenja koja su nastala u trenutku potonuća, a više nema nikakvih naznaka o curenju goriva.

Međutim, prema riječima direktorice tvrtke "Ciklon" d.o.o., Jasminke Plenković, vidljivo je da je iz broda počela izlaziti sukrvica od ribe koja se nalazi u hladnjači.

Vjerojatno je došlo do razleđivanja ribe, no budući da je, kako kaže, riječ o organskim tvarima, čišćenje neće biti potrebno, no svakako će, kaže, pokupiti bilo kakve masnoće koje se pojave na morskoj površini.

Struka pak ističe, kako bi u slučaju da dođe do truljenja ribe, i da takva dospije na morsko dno, moglo biti loših posljedica za morsku floru i faunu, budući da se raspadanjem ribe stvaraju amonijak i histamin, te kako bi se izvlačenju broda trebalo pristupiti što prije.

Inače, brod "Ciklon" danas je, zbog jakog juga, privezan u Mulinama, a čim se vjetar "stiša", ponovno će se vratiti na mjesto potonuća, te izvidjeti situaciju.


Reci što misliš!