Zaštita baštine
Bazeni soli na Pagu kao zaštićeno područje
Međutim, o bazenima soli se nema tko brinuti. U većem su dijelu zapušteni
Prostornim planom Zadarske županije oko dva milijuna metara četvornih bazena soli "Paške solane" dobilo je status Područja i lokaliteta osobitih bioloških i krajobraznih vrijednosti pa su tako bazeni postali zaštićeno područje s kojim bi se trebalo postupati u skladu sa Zakonom o zaštiti prirode.
Međutim, o bazenima soli se nema tko brinuti. U većem su dijelu zapušteni, ograde između bazena i kanala se urušavaju, negdje su već posve urušene i ako se uskoro ništa ne poduzme, moglo bi se dogoditi da za desetak godina bazeni zbog djelovanja sunca, kiše i vjetra, nestanu. U "Solani Pag" navode kako oni imaju samo koncesiju, a ne i vlasništvo na bazenima te ne mogu ništa poduzimati osim nužnih popravaka.
"Popravljamo ograde i mostiće na bazenima, posebice u vrijeme kada se u bazene pušta more radi proizvodnje salamure koja je sirovina za proizvodnju soli, dakle koristimo ih i održavamo koliko možemo," kaže Bogdan Želehovski, tehnički direktor "Solane Pag".
Na pojedinim se mjestima doista vide popravci, međutim, to je premalo. Bazeni su zaštićeni i Prostornim planom Grada Paga, međutim, Grad Pag ne može ništa poduzeti jer koncesijsko pravo na bazene ima "Solana Pag".
Tko bi se onda trebao brinuti o zaštiti bazena? Na to pitanje nema pravog odgovora. Bazeni su zapravo plitko i omeđeno more pa bi se o njima trebala brinuti država, no država na njima ne može provesti posebnu zaštitu jer su u funkciji proizvodnje. Kako navodi prof. Marija Zaninović Rumora, proizvodnja soli na Pagu prvi se puta spominje 999. godine u oporuci Agape, kćeri zadarskog tribuna Dabra.
"Prema oporuci ona ostavlja samostanu Sv. Krševana dijelove solana, a krajem 11. stoljeća zadarski prior Drago ustupa samostanu Sv. Krševana pravo na devet modija soli po kući stanovnika Vrgade," navodi prof. Zaninović Rumora.
Tisuću godina neprekidno u funkciji proizvodnje
Prof. Ivan Pederin navodi kako je u 16. stoljeću Pag imao 1800 solnih cavedina, odnosno solina kako Pažani nazivaju bazene soli. Danas ih je približno jednak broj, međutim, velika je većina u žalosnom stanju. Problem s bazenima soli počeo je prije četvrt stoljeća kada je izgrađena tvornica i kada je ukinut tradicionalni način proizvodnje soli. Od tada se sol više ne proizvodi na bazenima te oni služe samo za pravljenje salamure, mora visoke slanosti. No, usprkos svemu zaštita bazena je prijeko potrebna jer je njihovo povijesno značenje izuzetno veliko. To su jedni od najstarijih bazena soli u Europi i jedini koji su već više od 1000 godina neprekidno u funkciji proizvodnje.
Vezane vijesti
-
Stolnoteniski klub Pag održao je jubilarni 10. Božićno-novogodišnji klupski turnir.
-
U Zbornoj crkvi Marijina Uznesenja u Pagu sinoć je održana prekrasna molitveno-glazbena večer, koja je okupila brojne izvođače i oduševila prisutne bogatim glazbenim programom.
-
Iz TZ grada Paga pozivaju na večerašnji Božićni koncert u Zbornoj crkvi Marijina Uznesenja u Pagu, s početkom u 19:00 sati. Dođite i uživajte u predivnim izvedbama.
-
U ponedjeljak, 23. prosinca, s početkom u 11:30 sati na trgu Petra Krešimira IV u Pag održat će se Blagdansko druženje s građanima.
Izdvojeno
-
U Dalmaciji će s promjenjivom naoblakom gdjegod pasti uglavnom samo malo kiše, i to češće prema otvorenom malo do umjereno valovitom moru
-
U organizaciji Hrvatskog odbojkaškog saveza i OK Zadar od petka, 17. siječnja do nedjelje 19. siječnja održat će se završnica prvenstva Hrvatske u odbojci za juniorke i juniore.
-
Najava događanja u Gradskoj knjižnici Zadar za tjedan od 20. do 25. siječnja 2025.
-
Jeste li se ikada zapitali zašto vas obuzme neobjašnjiv umor nakon obilnog ručka? Ovaj fenomen, poznat kao postprandijalna somnolencija, često je iskustvo mnogih, no rijetko tko razumije njegove stvarne uzroke.
Reci što misliš!