Događaji

Zimski uvjeti i kazne

Za nepropisnu zimsku opremu kazna 700 kuna

Za nepropisnu zimsku opremu kazna 700 kuna

Tako je već proteklog vikenda u Sloveniji i Bosni i Hercegovini na snagu stupila odredba o obaveznoj uporabi zimske opreme koja je na snazi do 15. ožujka, odnosno 15. travnja

Ovog tjedna očekuje se zahlađenje, potkraj pak tjedna i s početkom idućega snijeg bi mogao pasti u kontinentalnim krajevima, a zbog temperature koja bi se mogla spustiti na niže od nule moguća je poledica. Zato je krajnje vrijeme da svi oni vozači koji to još nisu učinili provjere stanje vozila i pripreme ga za zimske uvjete vožnje, objavio je Vjesnik

U Hrvatskoj, za razliku od nekih europskih zemalja, korištenje zimske opreme nije vremenski propisano, nego je obavezno kada se proglase zimski uvjeti vožnje, odnosno kada je kolnik prekriven snijegom ili poledicom. Vozače koji prometuju bez odgovarajuće zimske opreme kada se proglase zimski uvjeti vožnje ove godine čekaju i više kazne. Tako se s dosadašnjih 300 kuna novim zakonom o sigurnosti prometa na cestama kazna popela na 700 kuna.

Korištenje zimske opreme posebice se odnosi na vozače koji idućih tjedana planiraju automobilom krenuti na put. Tako je već proteklog vikenda u Sloveniji i Bosni i Hercegovini na snagu stupila odredba o obaveznoj uporabi zimske opreme koja je na snazi do 15. ožujka, odnosno 15. travnja. Da bi povećali sigurnost vožnje, ali i izbjegli probleme pri prelasku granice te visoke kazne u susjednim zemljama, vozačima se preporučuje da na automobil ponajprije stave zimske gume.

Vrlo je važno izabrati pravi komplet guma za vozilo te gume istog proizvođača montirati na sva četiri kotača, a ne samo na pogonske, kako se to kod nas uvriježilo. Naravno, ako kućni budžet ne dopušta kupnju zimskih guma te ako se većinom vozite gradskim prometnicama, prezimiti se može i na »univerzalnim« gumama koje se mogu koristiti i ljeti i zimi.

Ako je potrebno, zamijenite filtre na automobilu i ulje, te zamolite automehaničara da provjeri kabele i cijevi oko motora ne biste li otkrili moguće oštećenje. Provjerite i svjetla, sustav paljenja i stanje akumulatora, ali se preporučuje i kontrola podvozja i stanje limarije. Naime, minimalna oštećenja laka bolje je otkloniti prije zime, sol - koja se u kombinaciji s blatom i snijegom zadržava na automobilu - može pogoršati stanje vašeg vozila.

Vozači starijih automobila obavezno moraju provjeriti stanje akumulatora. Bitna stvar je kontrolirati gustoću antifriza, ali i stanje ostalih tekućina u vozilu.

Bez obzira na zimske gume i sigurnosnu opremu na automobilu (IDS, ABS), u zimskim uvjetima stručnjaci preporučuju defenzivan stil vožnje. Održavajte dovoljno prostora od vozila ispred sebe, budite stalno na oprezu, te prilagodite vozačke reakcije uvjetima na cesti. Nemojte izvoditi nagle pokrete, naglo ubrzavati i kočiti. Čak i na suhoj cesti pri niskoj temperaturi vaš automobil neće moći postići put kočenja koji očekujete.

Savjeti

- pravodobno se informirajte o vremenskim prilikama i stanju na cestama;

- izbjegavajte putovanja u vrijeme vremenskih nepogoda - upoznajte se s dionicom kojom želite putovati, ali i s alternativnim pravcima;

- izbjegavajte polazak na dulje putovanje neposredno nakon završetka radnog vremena;

- kada krećete na dulji put, lanci za snijeg neka budu u prtljažniku;

- prilagodite brzinu kretanja stanju na cesti i uvjetima vidljivosti;

- pri temperaturama nižima od nula stupnjeva Celzija na o usjecima, mostovima, vijaduktima i nadvožnjacima dolazi do pojave »ledene zasjede« pa na tim mjestima budite još oprezniji;

- izbjegavajte nepotrebno zaustavljanje na cesti ili neposredno uz rub ceste;

- pozor, nije dovoljno da vi dobro vidite, nego da vide i vas;

- pješaci i biciklisti, noću i danju za vrijeme smanjene vidljivosti osvijetlite se ili označite reflektirajućim materijalima.

 

Zimska oprema u Hrvatskoj je obavezna kada je na cesti više od pet centimetara snijega ili kada je na kolniku poledica. Zimsku opremu vozila najveće dopuštene mase do 3,5 tona čine četiri zimska pneumatika ili četiri ljetne gume s minimalnom dubinom profila četiri milimetra te lanci za snijeg, pripremljeni za pogonske kotače. Zimska oprema vozila težih od 3,5 tona zahtijeva zimske pneumatike na pogonskim kotačima ili uporabu lanaca za snijeg na pogonskim kotačima.

Zakoni o obaveznoj zimskoj opremi u Europi i susjednim zemljama negdje su određeni datumski, a kod drugih je, kao i u Hrvatskoj, zimska oprema obavezna kad se proglase zimski uvjeti za vožnju. U Sloveniji je od 15. studenoga do 15. ožujka za sva vozila obavezna upotreba sve četiri zimske gume ili ljetne gume dubine pneumatika tri milimetra te lanci za snijeg. Kazna za neodgovarajuću zimsku opremu za osobna vozila je 120 eura, a ako je zbog neodgovarajuće opreme promet ugrožen, vozač se kažnjava s 400 eura.

Ista oprema potrebna je i u BiH, gdje je zimska je oprema za sva vozila obavezna od 15. studenoga do 15. travnja. U Mađarskoj zimska oprema nije zakonom propisana, ali za jakog snijega ili veće količine snijega obavezna je uporaba lanaca na pogonskim kotačima. U Njemačkoj sva vozila u vrijeme zimskih uvjeta moraju biti opremljena primjerenim pneumaticima.

Kazna za nekorištenje zimske opreme je 20 eura, a u slučaju ugrožavanja prometa, minimalna je kazna 40 eura. U Srbiji vozila moraju biti opremljena zimskom opremom za zimske uvjete na cestama, odnosno kada je prometnim znakom označena obavezna uporaba zimske opreme. U Italiji (osim doline Aosta), Francuskoj i Austriji za osobna vozila vrijede propisi kao i u Hrvatskoj, no u Austriji su za vozila opremljena sa zimskim pneumaticima lanci za snijeg obavezni i kod veće količine snijega i kada to traži prometni znak.

MUP: Isključivat će sva vozila koja nemaju opremu

MUP je u suradnji s tvrtkama za upravljanje cestama odredio obilazne pravce za preusmjeravanje prometa te prikladna mjesta za isključivanje vozila iz prometa. Posebna pozornost posvetit će se glavnim prometnim pravcima te prostorima graničnih prijelaza, a pravodobno će se iz prometa isključivati vozila za koja je određena zabrana prometovanja, odnosno koja nemaju propisanu zimsku opremu.

Prema vozačima koji nemaju propisanu opremu ili voze za vrijeme zabrane, poduzimat će se represivne mjere. Očevidi pak prometnih nesreća obavljat će se žurno, uz pravodobni zahtjev za izlazak drugih službi na mjesto nesreće kako bi se osigurala normalizacija prometa.

Zimske gume nisu samo za snijeg i led

Zimske gume nisu samo za zimske uvjete, odnosno ledom i snijegom okovane ceste. Čim temperatura padne na niže od pet stupnjeva Celzija, treba promijeniti ljetne gume zimskima. Ljetne gume sadrže tvrđu komponentu koja se pri niskim temperaturama stvrdne, pa nudi još manje trenja pri kočenju, dok meka komponenta zimskih guma osigurava kvalitetnije prianjanje na cestu pri niskim temperaturama.

 


Reci što misliš!