Događaji

Otoci

Na hrvatskim otocima se živi dulje od 80 godina

Na hrvatskim otocima se živi dulje od 80 godina

O biserju Jadrana treba promišljati cijelu godinu i ništa drugo ne dolazi u obzir, iako se može zaključiti da se, u demografskom smislu, došlo do dna

Petkom navečer srednjodalmatinske trajektne luke prepune su vikendaša koji idu obrati masline na otocima, obići stare kuće i možda, ako su još živi, posjetiti svoje stare. Slika se u obrnutom smjeru ponavlja u nedjelju navečer, a u rijetkim otočnim naseljima zavlada muk. To je životna zbilja većine hrvatskih otoka najmanje šest mjeseci u godini dok nema turista, piše Vjesnik

Unatoč tome, splitski epidemiolog Mladen Smoljanović, jedan od autora velike monografije »Stanovništvo hrvatskih otoka 2001.« uz suprugu, specijalisticu socijalne medicine dr. Ankicu Smoljanović i genetičara dr. Igora Rudana, smatra da stanje nije tako crno i da ima razloga za optimizam i ljepšu otočnu budućnost. Otoci su, ističe, predragocjeni da ih se prepusti stihiji i isključivo ljetnoj turističkoj valorizaciji. O biserju Jadrana treba promišljati cijelu godinu i ništa drugo ne dolazi u obzir, iako se može zaključiti da se, u demografskom smislu, došlo do dna.

Smoljanovićev optimizam glede budućnosti čini se nešto poljuljanim zbog skromnih napora da se depopulacija zaustavi. Zato kad ga pitate o rasprodaji tog dijela obiteljskog blaga, kaže da to nije problem. Ne mogu se prodati otoci, već pojedinačna imanja, a to znači svježi kapital i možda novu populacijsku injekciju.

Za njega je ključna prometna povezanost otoka s kopnom i obilje pitke vode iz vodovoda kako bi se osiguralo zdravlje otočana. U razgovoru nakon nedavnog predstavljanja knjige u Preporodnoj dvorani na Gornjem gradu u Zagrebu, nakon što su o djelu troje znanstvenika govorili akademkinja prof. Alica Wertheimer-Baletić i prof. Darko Ropac, autoriteti za demografiju i epidemiologiju,

Na pitanje od čega najčešće boluju naši otočani, Smoljanović kaže: »Od starosti i osamljenosti. Nije lako šest mjeseci biti sam. Djeca su otišla podizati obitelji na kopno u očekivanju da će im biti lakše. Dođu obrati masline, jer ulje je skupo. Ipak, vikendom je navala na trajakte, a to znači da se komunicira i da budućnost ovisi o razini povezanosti sa središtima na kopnu«.

Monografija je temelj za planiranje života na otocima i njihov održivi razvoj, posebno kad je u pitanju zdravstvena zaštita tamošnjih stanovnika, što je autore potaklo na dugotrajni znanstveni rad uz redoviti javno-zdravstveni posao. Obradili su prirodne osobitosti otočnog prostora, te iznijeli prikaz demografskih istraživanja otočnog stanovništva, demografske značajke hrvatskog otočja, kao i promjene broja stanovnika od 1857. do 2001. Pišu i o zdravstvenom stanju, specifičnim bolestima te očekivanom trajanju života stanovništva otoka i to, kako navode recenzenti, vrlo pristupačno. Knjiga je tiskana i na engleskom te je rijedak primjerak takve iscrpne analize u Hrvatskoj i u inozemstvu. Potporu izdavanju tog djela obećala je i Vlada, ali valja spomenuti da je Smoljanović zbog troškova pripreme i tiskanja podigao hipoteku na starinu svoje majke otočanke.

Otoci su po veličini podijeljeni u četiri skupine, a najgušće je naseljen Krapanj iz skupine otočića, s gotovo 660 stanovnika po četvornom kilometru, za razliku od svih naseljenih otoka s gustoćom od prosječno 40 stanovnika. Najrjeđe je bio naseljen u vrijeme zadnjeg popisa otočić Sveti Andrija kod otoka Visa, koji je imao samo jednog stanovnika. Osobito je zanimljiv dio monografije o zdravlju i bolestima otočana na što je utjecala reprodukcijska izoliranost i specifična genetska struktura, odnosno krvna srodstva i srođivanje, ali i okoliš, mediteranska prehrana te podneblje.

Mljetska bolest i patuljasti rast na Krku

Razumijevanjem bolesti, predstavljenih u monografiji nizom istraživanja, mogu se predvidjeti ciljevi razvijanja novih lijekova i terapijskih postupaka. Stoga, zaključuju autori, izolirane populacije imaju veliku vrijednost u otkrivanju novih i neobičnih genetskih varijacija i mogu ukazati na nastanak i razvoj bolesti, što nije moguće kod opće populacije. Kad govori o bolestima, Igor Rudan napominje da se radi o vrlo malom broju slučajeva, a problem se spontano rješava brakovima izvan zatvorene sredine. Mljetska bolest na istoimenom otoku (zadebljanje kože dlanova i tabana) pojavljuje se od 14. do 19. stoljeća, u vrijeme dok je na otoku vladala izolacija za oboljele od kuge i gube, pa su se otočani srođivali u svom zatvorenom krugu. No, bolest je otkrivena i u Italiji, Tunisu, Saudijskoj Arabiji i u Ujedinjenim Arapskim Emiratima, svugdje gdje su putovali dubrovački pomorci. Nasljedni patuljasti rast na Krku pojavio se u dva sela sredinom 19. stoljeća. Švicarski genetičar Hanhart nazvao je to heredodegenerativnim genitodistrofičnim nanizmom, posljedicom veza krvnih srodnika.

Otok Susak, poznat po svojoj pjeskovitoj površini, primjer je ekstremne izolacije i srođivanja koja je izazvala neobičnu bolest - nemogućnost učenja. Među 346 djece, pregledane 1957. godine, u 25 slučajeva (iz 12 obitelji) nađene su višestruke urođene anomalije. Osobita pozornost dana je tada istraživanju psihičkih poremećaja, koji su bili uobičajeni na otoku. Kako piše u monografiji, u cijeloj populaciji, tada oko 1400 ljudi, 129 ih je ispunjavalo kriterije za neku psihičku bolest, a nesposobnost učenja bila je uobičajena u većine. Istraživanja početkom 2001. godine pokazuju da je prevalencija nesposobnosti učenja na Susku gotovo 2,5 posto, što je najmanje pet puta više, nego u općoj populaciji.

Na otoku Lastovu sedam puta je češća pojava raka jajnika, 42,4 u odnosu na stopu od 6,3 na 100.000 stanovnika u općoj populaciji, što je također u vezi s drastično većom prosječnom srodnošću predaka bolesnih. Bolest uglavnom pogađa žene u dobi do 45. godine. Vrlo vjerojatno je na otoku prisutna mutacija u genu slična BRCA1, a predstoji skrining program gena kako bi se rano otkrile žene s povećanim rizikom za tu bolest.

Na otoku Visu prisutna je enzimatska bolest favizam uzrokovana manjkom jednog enzima, važnog u metabolizmu glukoze. Ozbiljni manjak tog enzima otkriven je među 14 ljudi, najviše u Komiži, gdje je zbog izoliranosti prisutan »učinak populacije utemeljitelja«. Istraživači preporučuju neonatalni skrining u sklopu sveobuhvatnog edukacijskog programa.

Specifične genske promjene, koje se nasljeđuju Mendelovim zakonima, nađene su i na drugim otocima, a spominju se albinizam, progresivna spastična kvadriplegija, obiteljska urođena dislokacija kuka, itd. Autori navode istraživanja, primjerice antropologa Pavla Rudana »1001 Dalmatinac«, koje je pokazalo da »miješani« pojedinci i useljenici smanjuju rizik za zdravlje.

Otočani nisu - unatoč izolaciji od buke, stresa i užurbanosti velikih gradova - izolirani od suvremenih bolesti, što je posljedica i turizma. Nekad se živjelo od zemljoradnje, mnogo radilo i jelo skromno (mediteranska prehrana - maslinovo ulje, mnogo voća i povrća), što se čini nepovratno izgubljenom životnom navikom. No, statistika govori i dalje o niskom mortalitetu i visokom očekivanju trajanja života, što daje posebnu privlačnost otocima i cijelome Mediteranu.

U istraživanju Musić-Milanović i suradnika 2006. godine, na osnovi podataka iz 2001., očekivano trajanje života je za tri i više godina dulje od opće populacije (76 godina i četiri mjeseca u odnosu na 73 godine i sedam mjeseci), a na više od 10 posto naseljenih otoka živi se dulje od 80 godina. Na Iloviku i Lopudu jedan je od najviših zabilježenih očekivanja na svijetu - 95 i 90 godina i šest mjeseci, 20 godina više nego u općoj populaciji!

Monografija koja je, smatraju Wertheimer i Baletić, pouzdana podloga za svaku daljnju analizu za koje će rasti zanimanje zbog važnosti otoka, ima i svoj poetski dio u poglavlju »Život otoka, čovika sa škoja« gdje autori govore o buri i jugu, ribarenju, kamenim kućama, dvorištima, vremenu odmora, okrepi za dušu i društvenom životu, oštariji, betuli, konobi, taverni, kavani, kinu i teatru.

Citiraju književnike i pjesnike po kojima je »život otoka život nade, ljubavi, divljenja, žilavosti, gorčine; u vađenju zemlje iz kamenjara, u skupljanju vode u koritima, u borbama s morem, u skromnosti...«. Život u skrovitosti, suživljen s prirodom, ostavljao je biljege u duši i tijelu... Povijest naših otoka pamti mnoge odlaske, znatno manje povratke. Ostalo je zabilježeno da je samo u jednom danu 1925. iz Prigradice, luke Blata na Korčuli, u svijet otplovilo oko 1500 stanovnika s tužnom pjesmom na usnama.

Demografska nestabilnost

Imamo 718 otoka, 389 hridi i 78 grebena, a naseljeno je samo 48 otoka, površine 3090 četvornih kilometara, s oko 122.500 stanovnika u 297 naselja. Naseljeni otoci čine oko 5,5 posto ukupne kopnene površine na kojima je manje od tri posto stanovništva Hrvatske. Prije 150 godina na otocima je živio približno isti broj stanovnika kao danas, ali u prvih 50 godina taj broj se povećao više od 40 posto, a zatim se u idućih 70 godina stalno smanjivao. Od 1981. traje velika demografska nestabilnost s naglim porastom 1991. i opet padom. Prema spolu, brojnije su žene - 1038, a 1000 je muškaraca i oko četiri puta više udovica nego udovaca. Sve analize pokazuju regresivni tip dobne strukture, što znači da je sve manje radno sposobnih i žena fertilne dobi. Zemlju aktivno obrađuje malo više od sedam posto otočana (na Kvarneru manje od četiri posto), a broj stanovnika bez prihoda veći je od broja onih koji žive od rada. Trendovi su lošiji kako se spuštamo prema južnim otocima...

 


Reci što misliš!