Hrvati godišnje troše samo dvije litre maslinova ulja
Zadarska županija u posljednje četiri godine provodi operativni program podizanja trajnih nasada te subvencionira nabavu sadnica maslina
Posljednjih je godina na području Zadarske županije posađeno oko 750 tisuća stabala maslina, čime je županija po broju stabala dosegnula tek 1929. godinu, i treća je u ukupnom udjelu od oko pet milijuna stabala u Hrvatskoj. Ispred Zadarske po broju stabala maslina su Dubrovačko-neretvanska i Splitsko-dalmatinska županija.
Okrupnjivanje poljoprivrednog zemljišta i uvođenje novih tehnologija uz formiranje prepoznatljive robne marke, zadaci su na kojima treba najviše raditi kako bi se unaprijedilo maslinarstvo. Zahvaljujući nizu čimbenika, od prirodnih uvjeta do poticaja za sadnju maslinika te razvijanja pozitivnih stavova o vrijednostima maslinova ulja i njegove visoke cijene na tržištu, maslinarstvo u Hrvatskoj može postati značajna gospodarska grana, istaknuto je na stručnom skupu „Maslinarstvo u Hrvatskoj", održanom u sklopu izložbe hrane, pića i delikatesa „Naši mali gušti".
„Dalmacija proizvede 80 posto maslinova ulja u Hrvatskoj, a Istra, Primorsko-goranska i Ličko-senjska županija oko 20 posto", kaže Petar Pedišić iz zadarske Gospodarske komore. U prošlome stoljeću Hrvatska je imala oko 30 milijuna, a danas imamo oko pet do šest milijuna stabala maslina. Prosječna godišnja proizvodnja je između 15 i 37 tisuća tona maslina, od kojih dobivamo od 1500 do pet tisuća tona ulja.
Zadarska županija u posljednje četiri godine provodi operativni program podizanja trajnih nasada te subvencionira nabavu sadnica maslina. Svake godine zanimanje za sadnju maslina sve više raste pa je, primjerice, lani posađeno 49 tisuća novih stabala. Maslinarstvo se najviše revitalizira u zaleđu Zadarske županije dok na otocima još stagnira, a zapuštenost maslinika na svim našim otocima još je uvijek velika.
Na velikim se poljoprivrednim površinama može lakše i ekonomičnije proizvoditi, a kontinuiranim uvođenjem novih tehnologija u agronomskom i tehnološkom smislu te prihvaćanjem novosti u proizvodnji maslinova ulja, povećala bi se i količina. Razvoju i povratku maslinarstva uvelike je edukacijom i savjetima maslinarima pomogla i Udruga prehrambenih tehnologa, biotehnologa i nutricionista Zadarske županije pridonijevši razvoju maslinarstva i uljarstva na ovome području.
Budući da Hrvati u prosjeku godišnje potroše tek oko dvije litre maslinova ulja, potrebno je raditi na edukaciji potrošača o zdravstvenoj kvaliteti ulja. Stanovnici susjednih mediteranskih zemalja troše daleko više toga ulja, poput, primjerice, Grka, koji na godinu potroše 24, a Talijani 15 litara. Za dobro funkcioniranje organizma potrebno je konzumirati 25 do 30 posto masnoća, a pri izboru masnoća maslinovo je ulje na prvome mjestu za razliku od suncokretova ulja ili svinjske masti, jer sadrži nezasićene kiseline.
Vezane vijesti
-
Predavanje "Utjecaj stresa na imunitet, hormone i opće zdravlje", koje će održati mag.pharm. Frane Herende održat će se u petak, 17. siječnja 2025. godine s početkom u 18 sati u Multimedijalnoj dvorani Kneževe palače.
-
"Nevera" Tomislava Bralića i klape Intrade stiže s najmanjeg naseljenog otoka u Hrvatskoj! Ova pjesma predstavlja svojevrsnu uvertiru za veliku obljetnicu – klapa Intrade ove godine obilježava 40 godina postojanja
-
Policijski službenici Policijske postaje Benkovac-Obrovac su u srijedu, 15. siječnja u 09.35 na državnoj cesti DC-27 u Kruševu zaustavili automobil zadarskih registarskih oznaka, kojim je upravljao 64-godišnji hrvatski državljanin.
-
Poziv za prijavu aktivnosti/projekata koji se odnose na kulturne, sportske, znanstvene i edukacijske aktivnosti te su isključivo namijenjene studentima vrijedi do kraja siječnja.
Izdvojeno
-
Kurzel je dovoljno vješt redatelj koji zna istaknuti bitne segmente priče stoga i sam film obiluje s prizorima kakvi se teško zaboravljaju.
-
U subotu, 18. siječnja 2025. počinje program obilježavanja 32. obljetnice Vojno-redarstvene operacije Maslenica’93.
-
Pazusi su vlažan i topao dom za mnoge bakterije koje uzrokuju neugodne mirise. Međutim, također smo vidjeli pojavu takozvanih dezodoransa za “cijelo tijelo” – unatoč činjenici da na mnogim mjestima na tijelu znoj vjerojatno neće dovesti do neugodnog mirisa.
-
U organizaciji Hrvatskog odbojkaškog saveza i OK Zadar od petka, 17. siječnja do nedjelje 19. siječnja održat će se završnica prvenstva Hrvatske u odbojci za juniorke i juniore.
Reci što misliš!