Događaji

Posljednja ovogodišnja rasprava

Novi svjedok Tužiteljstva

Novi svjedok Tužiteljstva

Odgovarajući na pitanja o granatiranju Knina, Boucher je kazao da je jedna granata probila krov njegove kuće, a pogođena je i kuća osoblja UNCIVPOL-a. Ocijenio je da su prave mete bile sjeverna vojarna i zgrada milicije

Novi svjedok Tužiteljstva na suđenju hrvatskim generalima Anti Gotovini, Ivanu Čermaku i Mladenu Markaču na Haškom sudu, kanadski časnik Normand Boucher, izjavio je da je stanovništvo tzv. krajinu počelo napuštati i prije početka Oluje, ujutro 4. kolovoza 1995. godine, prenosi HRT .

Dva su događaja razbila samopouzdanje Srba pobunjenika, akcija HV-a kojom je za pet, šest sati zauzet sektor Zapad i događaji nakon 1. svibnja, tj. raketiranja Zagreba Orkanima, rekao je Boucher, inače načelnik sektora civilne policije UN-a (UNCIVPOL) u sektoru Jug.

Odgovarajući na pitanja o granatiranju Knina, Boucher je kazao da je jedna granata probila krov njegove kuće, a pogođena je i kuća osoblja UNCIVPOL-a. Ocijenio je da su prave mete bile sjeverna vojarna i zgrada milicije, prenosi Hina.

- Moja je kuća bila na izravnom pravcu prema vojarni i policiji. Vjerujem da su to bili ciljevi, ali da su dvije granate "podbacile", rekao je svjedok.

Predsjedatelj, sudac Alphons Orie, inzistirao je da pojasni na temelju čega donosi tu procjenu, imajući u vidu da Tužiteljstvo smatra kako je granatiranje bilo neselektivno.

- Iako sam policajac i nemam vojnog znanja, mogu zaključiti da, ako ste u borbenoj situaciji, pokušat ćete što prije neutralizirati najopasnijeg protivnika, a u ovom slučaju to su bili sjeverna vojarna i zgrada policije, pojasnio je.

Govoreći o pljački i paležu kuća nakon Oluje, svjedočio je o incidentu u selu Kosovo. Tada su obični vojnici, što je zaključio po tome što ni jedan nije imao čin, iz kamiona vadili kanistre, a poslije je vidio da kuće gore.

- Mislim da je riječ o podmetnutim, nediscipliniranim vojnicima koji su se oteli kontroli, rekao je na kraju rasprave Boucher.

Današnja je rasprava bila posljednja ove godine, a suđenje se nakon zimske stanke nastavlja 12. siječnja 2009., priopćio je sudac Orie.

Glavni tužitelj Međunarodnog kaznenog suda za bivšu Jugoslaviju Serge Brammertz rekao je kako će taj sud vjerojatno nastaviti raditi do 2012. te da se moraju pronaći sredstva za plaće osoblja nužnog za normalni rad suda do tog vremena.

Vijeće sigurnosti UN traži zatvaranje ICTY-a do kraja 2010. godine, ali je Brammertz upozorio kako to neće biti moguće nakon uhićenja Radovana Karadžića i drugih osumnjičenika, nad kojima treba provesti sudske postupke.


Reci što misliš!