Kineska diktatura
Peking: reinkarnaciju Dalaj-lame mora odobriti Kina
Pitanje nasljednika sve je važnije s obzirom na poodmaklu dob i slabije zdravlje Dalaj-lame, dobitnika Nobelove nagrade za mir, kojom su priznati njegovi napori u nenasilnoj borbi za slobodni Tibet
Nakon smrti sadašnjeg Dalaj-lame njegov reinkarnirani nasljednik moći će biti izabran isključivo uz odobrenje vlade u Pekingu, javlja u četvrtak kineska agencija Xinhua citirajući visokoga kineskog dužnosnika, prenose agencije.
Pitanje nasljednika sve je važnije s obzirom na poodmaklu dob i slabije zdravlje Dalaj-lame, dobitnika Nobelove nagrade za mir, kojom su priznati njegovi napori u nenasilnoj borbi za slobodni Tibet.
Sam Dalaj-lama naznačio je da bi se njegov nasljednik mogao pronaći i izvan Kine ili bi Tibetanci mogli odustati od tradicionalnog načina i odabrati nekoga od budističkih redovnika.
Pri tradicionalnom tibetskom izboru mogući nasljednik u skupini predmeta mora prepoznati osobne predmete bivšeg lame. Međutim, kinesko vodstvo ne želi izbor prepustiti nijednome autoritetu bez nadzora Pekinga i stoga Qiangba Puncog, predsjednik pokrajinske vlade na Tibetu, ističe da će se pri izboru budućeg Dalaj-lame morati poštivati "povijesne konvencije", uključivo potvrdu Pekinga.
Kineski način izbora drukčiji je, jer kandidati izvlače ždrijeb iz zlatne urne koju su Tibetanci primili od mandžurskih careva dinastije Qing.
Tibet i Peking razišli su se pri izboru 10. panchen-lame, druge po važnosti osobe tibetskog budizma.
Dalaj-lama izabrao je 10. panchen-lamu 1995., što je Peking osporio i odabrao "svog" panchen-lamu, kojega Tibetanci drže lažnim, podsjeća agencija AFP.
Danas se ne zna gdje živi pekinški panchen-lama, no kineske vlasti tvrde da je na sigurnome, da je zdrav i želi očuvati svoju privatnost, piše Reuters.
Mnogi Tibetanci strahuju da će nakon smrti Dalaj-lame, koji od bijega s Tibeta 1959., nakon neuspjela ustanka protiv Kine, živi u Indiji u egzilu, Peking nastojati pooštriti stegu na Tibetu.
Drugi strahuju da će odlazak u svijetu prepoznata duhovnog vođe oslabjeti jedinstvo pokreta za slobodni Tibet te čak potaknuti nemire na Tibetu i drugdje u Kini.
Dalaj-lama zagovara "srednji put", što podrazumijeva široku autonomiju kao političko rješenje za Tibet. Takvo rješenje radikalni Tibetanci u egzilu odbacuju i žele potpunu neovisnost od Kine.
Vezane vijesti
-
-
"Taj je susret svakako nerazuman i vrijeđa ne samo osjećaje Kineza, već i potkopava kinesko-francuske veze", piše Nova Kina
-
Kina niječe probleme s Tibetom i ne informira svoje ljude. Kina se "boji" rješavanja problema Tibeta, rekao je Dalaj lama i dodao da je to "znak slabosti"
-
Obraćajući se novinarima, 72-godišnji duhovni vođa, koji u Njemačkoj boravi na poziv udruge "Tibet inicijativa Njemačka", kritizirao je nasilnu reakciju kineskih vlasti na prosvjede prije dva mjeseca
Izdvojeno
-
U Dalmaciji će s promjenjivom naoblakom gdjegod pasti uglavnom samo malo kiše, i to češće prema otvorenom malo do umjereno valovitom moru
-
U organizaciji Hrvatskog odbojkaškog saveza i OK Zadar od petka, 17. siječnja do nedjelje 19. siječnja održat će se završnica prvenstva Hrvatske u odbojci za juniorke i juniore.
-
Najava događanja u Gradskoj knjižnici Zadar za tjedan od 20. do 25. siječnja 2025.
-
Jeste li se ikada zapitali zašto vas obuzme neobjašnjiv umor nakon obilnog ručka? Ovaj fenomen, poznat kao postprandijalna somnolencija, često je iskustvo mnogih, no rijetko tko razumije njegove stvarne uzroke.
Reci što misliš!