Događaji

Nasilje

Ravnatelji se ne boje nasilja u hrvatskim školama

Ravnatelji se ne boje nasilja u hrvatskim školama

Zadarski pedagog Zlatko Miliša ističe da se Hrvatska nalazi u epidemiji nasilja, koje je postalo zabava, ali i stil života.

Krvavi pohod u njemačkoj srednjoj školi unio je nemir i u hrvatske škole. Iako nisu ravnodušni, hrvatski ravnatelji smatraju da se kod nas takvo nešto ne bi moglo dogoditi. Ipak, psiholozi upozoravaju - nasilje je u porastu, a dobna granica nasilnika sve niža.

Vijest koja je brzinom munje stigla iz ne tako daleke Njemačke, izazvala je nevjericu i šok. Što se događalo u glavi 17-ogodišnjeg mladića, nitko nije ni slutio. Nesretni tinejđer u samo nekoliko trenutaka pretvorio se u monstruma, a da preobrazbu nitko nije ni primijetio. Roditelji, učitelji i sredina na to nisu mogli utjecati jer je bilo prekasno. Ne može se čekati da psiholog uoči problem, u školi svi trebaju biti uključeni, smatra predsjednik udruge hrvatskih srednjoškolskih ravnatelja Ivica Lovrić. Događaj je odjeknuo i u našim školama.

A ta je komponenta zahvaljući hrvatskoj školskoj tradiciji kod nas još uvijek naglašenija nego u nekim razvijenim europskim državama, kaže Lovrić. Ističe da pretjerano naglašen pristup slobodi učenika nije dobar i da dobro dođe malo pozitivne represije. Iako je zgrožena ubojstvima u Njemačkoj, ravnateljica zagrebačke VII. gimnazije Ljilja Vokić za svoju školu nije zabrinuta.

Psiholozi, s druge strane, upozoravaju - sjedimo na vreći baruta i upalili smo fitilj. Zadarski pedagog Zlatko Miliša ističe da se Hrvatska nalazi u epidemiji nasilja, koje je postalo zabava, ali i stil života. Najgore nasilje zove se zanemareno dijete, ističe Miliša i podsjeća da djeca sate i sate provode izolirana s mobitelom u ruci, ispred tv-a ili na internetu.

Treba stalno biti na oprezu i prestati misliti da se takvo što uvijek događa negdje drugdje. I u Njemačkoj su mislili da se stravičan pokolj može dogoditi samo u Americi.


Reci što misliš!