Događaji

Diktatura

Kina obilježava dan "oslobađanja kmetova" u Tibetu

Kina obilježava dan

Kina smatra da je njezina intervencija u himalajskom području dovela do kraja feudalizma u Tibetu i oslobađanja "kmetova" nad kojima je vladala budistička teokracija

Kineske vlasti službeno su u subotu pokrenule godišnji dan "oslobađanja kmetova" radi obilježavanja 50. obljetnice neuspjele antikineske pobune u Tibetu, javlja AFP

Kineske zastave ukrašavale su palaču Potala - u kojoj je do odlaska u egzil u Indiju 1959. godine stolovao Dalaj lama - dok je približno 13.000 osoba, većinom u tradicionalnoj tibetanskoj odori, zapjevalo nacionalnu himnu na svečanosti emitiranoj na državnoj televiziji.

Godine 1959. kineska vlada čije su postrojbe "oslobodile" Tibet osam godina ranije, suprotstavila se pobuni sljedbenika Dalaj lame, duhovnog vođe tibetanskih budista, koja je izbila 10. ožujka.

Nakon što je ugušio pobunu, Peking je 28. ožujka 1959. raspustio lokalnu vladu i formirao privremeni odbor koji je pripremio uspostavu Autonomnog područja Tibeta, pod nadzorom Komunističke stranke na vlasti u Kini.

Kina smatra da je njezina intervencija u himalajskom području dovela do kraja feudalizma u Tibetu i oslobađanja "kmetova" nad kojima je vladala budistička teokracija.

Dalaj lama, koji je pobjegao iz te regije 1959. godine, i njegovi pristaše osuđuju međutim politički i vjerski pritisak koji Kina vrši nad tim područjem.

Prema podacima Tibetanaca u egzilu, kineska represija pobune prouzročila je smrt približno 87.000 osoba između ožujka i listopada 1959. godine.


Reci što misliš!