Događaji

Spomenik

U Kninu otkriven spomenik kralju Zvonimiru

U Kninu otkriven spomenik kralju Zvonimiru

Akciju postavljanja spomenika pokrenula je Družba Braće hrvatskog zmaja, a ideja o tomu postoji već stotinu godina

Spomenik kralju Dmitru Zvonimiru, rad šibenskog akademskog kipara Aleksandra Ale Guberine svečano je danas otkriven u Kninu u Parku na Trgu Oluje.

Akciju postavljanja spomenika pokrenula je Družba Braće hrvatskog zmaja, a ideja o tomu postoji već stotinu godina, podsjetio je na svečanosti otvorenja veliki meštar Družbe braće hrvatskog zmaja Dragutin Feletar.

"Knin je ucijepljen u hrvatsko-povijesno sjećanje. Bila je sveta obveza da se upravo ovdje postavi spomenik kralju Dmitru Zvonimiru te da tako u sjećanje vratimo djelo tog velikog hrvatskog kralja koji je u Kninu stolovao od 1075. do 1089. godine" kazao je Feletar.

Istaknuo je kako Hrvatska u to vrijeme bila respektabilna i slavna srednjevjekovna država te naglasio vezu Dmitra Zvonimira s katoličkom crkvom budući da je on nakon smrti kralja Zvonimira kraljevstvo naslijedio još 1074. godine, ali je krunu želio preuzeti tek uz Papin blagoslov te je godinu dana kasnije i okrunjen u Solinu.

Družba braće hrvatskog zmaja, kazao je Feleter, osnovana je još 1905. godine, a zalaže se za očuvanje i afirmaciju hrvatske, povijesne, kulturne i prirodne baštine. Do danas je ta udruga u Hrvatskoj postavila nekoliko stotina spomenika i spomen-ploča, a novac za spomenik kralju Dmitru Zvonimiru u Kninu prikupljali su svi članovi Družbe te je on postavljen u suradnji s Gradom Kninom.

Izaslanik predsjednika hrvatske Vlade Ive Sanadera, ministar mora, prometa i infrastrukture Božidar Kalmeta kazao je kako su Hrvati uvijek znali prebroditi teška vremena u povijesti, tako je bilo i u kolovozu 1995. kada je zahvaljujući prvom hrvatskom predsjedniku Franji Tuđmanu i hrvatskim braniteljima Knin oslobođen, a na Kninskoj tvrđavi ponovno se zavijorila hrvatska zastava, zaključio je Kalmeta dodajući kako vjeruje da će Hrvatska uspješno prebroditi i sadašnju globalnu krizu.

Gradonačelnica Knina Josipa Rimac podsjetila je kako su za vrijeme kralja Dmitra Zvonimira Knin i okolica doživjeli procvat, a tim tragom kako je rekla ide i aktualna kninska vlast koja poput slavnog kralja želi graditi crkve i povezivati sve ljude koji su u Kninu pronašli svoj dom.

Svečanosti otkrivanja spomenika prethodila je velika misa u crkvi Gospe velikog hrvatskog krsnog zavjeta koju je predvodio šibenski biskup Ante Ivas, koji je ujedno i blagoslovio spomenik, te mimohod uz koje su uz brojne građane i goste sudjelovali članovi Udruge Kliški Uskoci, te pripadnici povijesne Vojne postrojbe Hrvatske vojske Zrinska garda iz Čakovca.


Reci što misliš!