Događaji

Ministar potvrdio sumnju

Osječanka zaražena svinjskom gripom?

Osječanka zaražena svinjskom gripom?

Ukućani bolesnika trebaju pojačano provoditi opće higijenske mjere - pranje ruku, provjetravanje, čišćenje površina

Ministar zdravstva Darko Milinović potvrdio je sumnju u prvi slučaj svinjske gripe u Hrvatskoj. Riječ je o jednoj djevojci iz Osijeka koja se prije par dana vratila iz Sjedinjenih Američkih Država sa simptomima gripe, pa je zadržana u izolaciji i tretiraju je Tamifluom.

Na konferenciji za novinare, ministar zdravstva Milinović napomenuo je da će se sutra znati točnija dijagnoza bolesti mlade Osječanke. Djevojka stara 22 godine, koja se nedavno vratila iz SAD-a, zadnja dva dana ima simptome gripe, s temperaturom koja je dosezala 38,3 Celzijusovih stupnjeva, saznajemo s Radio Gospića.

Kako se zaštititi od svinjske gripe?

U nastavku donosimo neke od preporuka Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo:

Budući da se svinjska gripa i upala pluća (neovisno o tome je li uzrokovana virusom svinjske gripe ili je u pitanju neki drugi uzročnik) najvjerojatnije prenosi kapljičnim putem (bliskim kontaktom), preporučuje se pridržavanje općih higijenskih mjera za sprječavanje kapljičnih infekcija. To su: često pranje ruku sapunom i tekućom vodom, izbjegavanje skupova u zatvorenom prostoru s velikim brojem ljudi te redovito čišćenje i pranje površina.

Ako povratnik iz Meksika ili SAD-a u roku od sedam dana po povratku u Hrvatsku razvije simptome respiratorne bolesti slične gripi (povišena tjelesna temperatura, kašalj, curenje iz nosa, grlobolja, bolovi u mišićima i kostima, glavobolja, umor, mučnina i povraćanje), treba biti pregledan od strane infektologa.

Preporučljivo je da osobe sa simptomima bolesti vlastitim prijevozom odu na pregled na infektološki odjel najbliže bolnice ili u Kliniku za infektivne bolesti Dr. Fran Mihaljević (Zagreb). Ako je opće stanje bolesnika vrlo teško, treba pozvati hitnu medicinsku pomoć. Nikako se ne preporučuje odlazak u bolnicu javnim prijevozom.

Infektolog će na temelju znakova bolesti i epidemioloških podataka odlučiti o potrebi primjene antivirusnog lijeka i eventualne hospitalizacije kod oboljelog povratnika. Ako na temelju kliničkog pregleda posumnja na gripu i oboljelom ordinira antivirusne lijekove, o tome će infektolog neodgodivo (telefonom) obavijestiti nadležnu higijensko-epidemiološku službu, ovisno o mjestu stanovanja bolesnika, radi primjene postekspoziciske kemoprofilakse prema strogo određenim kriterijima.

Ukućani bolesnika trebaju pojačano provoditi opće higijenske mjere - pranje ruku, provjetravanje, čišćenje površina.


Reci što misliš!