Događaji

Umjetna oplodnja

Novim zakonom o medicinski potpomognutoj oplodnji do manje djece?

Novim zakonom o medicinski potpomognutoj oplodnji do manje djece?

Kritičari smatraju kako je zakon rigorozan, diskriminirajući i nimalo ne ide na ruku poboljšanju ionako loše demografske slike Hrvatske

Jedan od najiščekivanijih i najkontroverznijih zakona - onaj o medicinski potpomognutoj oplodnji - trebao bi se naći u Vladinoj proceduri za desetak dana. Nacrt zakona procurio je u javnost i izazvao buru reakcija, javlja HTV

Kritičari smatraju kako je rigorozan, diskriminirajući i nimalo ne ide na ruku poboljšanju ionako loše demografske slike Hrvatske. Tvrde da je čak i zakon iz 1978., koji je i sada još na snazi, liberalniji. Ministar zdravstva Darko Milinović ne idjeli njihovo mišljenje.

Novim zakonom o medicinski potpomognutoj oplodnji omogućit će se zaštita od zlouporabe, ali i uvesti određeni kriteriji, poput pitanja koje će se zdravstvene ustanove moći baviti umjetnom oplodnjom ili osnivanja registra donora, najavio je to Milinović nakon današnje sjednice Vlade. Dodao je i da konzultacije oko tog zakona praktički traju već 20-ak godina, što znači da je konzultirana i Crkva i šira društvena zajednica.

Mislim da smo izradili zakonski prijedlog prihvatljiv i konzervativnom dijelu društva, koji je najveći dio građana Hrvatske, ali i liberalnom dijelu građana, ocijenio je ministar zdravstva.

Pritom je kao primjer konzervativnog dijela zakona naveo da je jedan od uvjeta za umjetnu oplodnju brak, dok je primjer liberalnog dijela dopuštanje donacije jajnih stanica i muškarca i žene, dok primjerice neke zemlje EU-a imaju mogućnost doniranja samo jednog spola. Novom odredbom niti nevjenčani parovi, koji su dosad imali pravo na umjetnu oplodnju, niti same žene, nemaju pravo začeti dijete medicinski potpomognutom oplodnjom, što mnogi smatraju diskriminacijom.

Djeca začeta umjetnom oplodnjom imat će pravo doznati tko su im biološki roditelji. U Udruzi Roda, koja se već godinama bavi problemom neplodnosti, smatraju da će se i u Hrvatskoj dogoditi ono što se dogodilo u drugim zemljama gdje je na snazi ista odredba - donora jajnih i sjemenih stanica neće biti.

Dosad se u postupcima umjetne oplodnje oplođivalo do desetak jajnih stanica. Do tri zametka vraćala su se u ženu, a preostali sačuvali i zamrznuli. Odsad to više neće biti moguće. Za moju stranku život počinje začećem, dakle, zametak je živo biće i mi ne dopuštamo zamrzavanje zametka, objasnio je Milinović.


Reci što misliš!