Srbija skrivala Mladića
Snimke Ratka Mladića zaplijenjene tijekom premetačine
Na nekoliko snimaka emitiranih sinoć u sklopu FTV-ova političkog magazina 60 minuta vidi se Mladićev prepoznatljiv lik na kućnim obiteljskim proslavama koje su se očito priređivale nakon rata
Haški bjegunac Ratko Mladić nesmetano je živio u Beogradu te je boravio u objektima vojske bivše SR Jugoslavije, odnosno Srbije. Bilo je to u vrijeme kad su vlasti te zemlje tvrdile da ga traže i ne znaju gdje je, što dokazuju snimke koje je emitirala TV Federacije BiH, prenosi HRT .
Na nekoliko snimaka emitiranih sinoć u sklopu FTV-ova političkog magazina 60 minuta vidi se Mladićev prepoznatljiv lik na kućnim obiteljskim proslavama koje su se očito priređivale nakon rata, ali i to kako se provodi u beogradskim restoranima okružen velikim brojem ljudi. Slobodno se kretao po vjenčanjima, družio na obiteljskim okupljanjima, a vidi se i na kćerinu sprovodu.
Dio snimaka te komentare Rasima Ljajića i političkog analitičara Aleksandra Vasovića pogledajte u videozapisima na kraju teksta.
Prema Federalnoj televiziji snimke su nastale prošle ili ove zime. Međutim predsjednik Srbijanskog nacionalnog savjeta za suradnju s Haškim sudom Rasim Ljajić rekao je kako su sve snimke dio materijala koji je Srbija predala Haškom sudu te da nijedan objavljeni snimak nije mlađi od osam godina. Dodao je da mu nije jasno na koji su način ti materijali iz tužiteljstva došli u medije te naglasio da će tražiti odgovor na to pitanje.
Prema njegovim riječima cijeli taj materijal zaplijenjen je u kući Ratka Mladića prilikom premetačine 4. prosinca 2008. godine, a materijal je tužiteljstvu predan 27. ožujka, kada je u Beogradu bio glavni tužitelj Serge Brammertz.
Ljajić je naglasio da je u toj raciji zaplijenjeno ukupno 50 audiokaseta, 37 CD-a, 19 disketa, 103 VHS kasete i 17 super VHS kaseta.
Srbijanski ministar vanjskih poslova Vuk Jeremić i europski povjerenik za proširenje Olli Rehn jedinstveni su u stajalištu da Beograd odlučno surađuje sa Sudom u Haagu.
Ne govorim o prethodnom vremenu i mogu reći da je sadašnja vlada potpuno posvećena suradnji sa Sudom u Haagu. Od 46 osumnjičenih 44 su predana sudu. Dvojica su ostala i mi poduzimamo maksimalne napore radi ostvarenja potpune suradnje, iako je veći dio iza nas. Ne činimo to samo zbog toga što je to uvjet za pristup EU-u i naša pravna obveza nego i zbog moralne obveze prema žrtvama, prema regiji i prema nama samima. Odlučni smo posao obaviti do kraja, rekao je Jeremić.
Rehn ga je podupro te rekao da su Mladićeve snimke nastale prije proljeća 2008., kada je počeo mandat sadašnje vlade. Naglasio je kako uopće ne sumnja da su sadašnja vlada i predsjednik posvećeni zadovoljenju pravde.
Vlast je znala gdje je Mladić
Na suđenju optuženima za skrivanje Ratka Mladića u Beogradu bivši šef njegova osiguranja Branislav Puhalo rekao je kako je državni vrh do kraja ožujka 2002. znao da je Mladić u Beogradu i da ga se štiti od kriminalaca i lovaca na njegovu glavu.
Beogradski elektronički mediji javljaju da je Puhalo opisao kako je oko 50 ljudi zaduženih za Mladićevo osiguranje bilo smješteno u vojarni u beogradskom Topčideru i da ga je vlast mogla uhititi bez problema. Dodao je kako se 2001. slobodno kretao Beogradom.
Objasnio je da je Mladić u Srbiju došao 1997. godine. Tada su Slobodan Milošević i načelnik Glavnog stožera Momčilo Perišić naredili osnivanje 30. kadrovskog centra Vojske Jugoslavije koji je imao zadatak čuvati Mladića u beogradskom naselju Banovo Brdo. Puhalo ga je posljednji put vidio 2001., a godinu poslije dobio je otkaz.
Za skrivanje Ratka Mladića optuženi su bivši časnici Vojske Republike Srpske Marko Lugonja i Ratko Vučetić, Tatjana, Ljiljana i Bojan Vasković te Stanko Ristić, Blagoje Govedarica, Saša Badnjar, Predrag Ristić i Borisav Ivanović.
Suđenje ovoj skupini bilo je prekinuto skoro dvije godine jer se drugi općinski sud u Beogradu dva puta proglasio nemjerodavnim. Mladića je Haški sud optužio za genocid i ratne zločine u Bosni i Hercegovini.
Vezane vijesti
-
U nastavku završnih riječi optužbe u procesu protiv nekadašnjeg zapovjednika vojske bosanskih Srba (VRS) Ratka Mladića pred sudom (ICTY) u Den Haagu, tužiteljstvo je osporavalo tvrdnje obrane da je Mladić navodno štitio nesrpsko stanovništvo i kažnjavao počinitelje zločina
-
U Haagu počinje izlaganje završnih riječi na suđenju balkanskom krvniku Ratku Mladiću koji je optužen za genocid u Srebrenici, progon Bošnjaka i Hrvata širom BiH, teroriziranje stanovništva Sarajeva i uzimanje pripadnika UNPROFOR-a za taoce
-
-
Izdvojeno
-
Grad Benkovac je kroz provedbu Intervencijskog plana s ciljem rješavanja problematike stambenog zbrinjavanja svojih građana tijekom 2023. godine izgradio 2 stambene zgrade u ulici Plemena Lapčana na Kaštelu u Benkovcu.
-
Ozbiljna ekološka promišljanja inspirirala su ovogodišnju božićnu dekoraciju Škole primjenjene umjetnosti i dizajna!
-
Tjedni horoskop od 16. do 22. prosinca 2024.
-
U petak 13. prosinca otvorene su prijave za Akademiju Raise the Bar, besplatni obrazovni program Coca-Cole HBC Adria, koji je namijenjen konobarima, baristima i barmenima s najmanje godinu dana radnog iskustva u ugostiteljstvu i turizmu.
Reci što misliš!