Alarmantno
Zbog loših životnih navika, Hrvatska 'izbačena' s Mediterana
U oči posebno upada činjenica da smo zbog loših zdravstvenih pokazatelja "izbačeni" s liste mediteranskih zemalja, te svrstani uz bok kontinentalnih istočnoeuropskih država
Pušenje, nezdrava prehrana, debljina i konzumiranje alkohola rizični su faktori koji Hrvatsku, prema novom Europskom atlasu smrtnosti koji je objavio Eurostat (statistički ured Europske unije), svrstavaju u zemlje s visokom stopom mortaliteta i kraćim životnim vijekom.
U oči posebno upada činjenica da smo zbog loših zdravstvenih pokazatelja "izbačeni" s liste mediteranskih zemalja, te svrstani uz bok kontinentalnih istočnoeuropskih država, piše Slobodna Dalmacija
I dok iz Eurostata naglašavaju kako je na Mediteranu prosječni životni vijek među najduljima u Europi, Hrvatska je svrstana u skupinu država s najkraćim očekivanim trajanjem života. Za muškarce to znači da je prosječni životni vijek kraći od 73,6 godina, a za žene od 79,8 godina, što su podaci u koje se uklapaju, primjerice, i Rumunjska, Bugarska i Poljska.
Usporedbe radi, u Italiji, te većem dijelu Španjolske i Francuske (veće države su u Atlasu podijeljene na regije) prosječni životni vijek muškaraca dulji je od 77,5 godina, a žena više od 83 godine.
Slična je situacija i kada se promatraju podaci o ukupnoj smrtnosti - Hrvatska je, prema Europskom atlasu, svrstana u skupinu država s najvećom stopom mortaliteta, a nalazimo se i na vrhu europske liste umrlih od karcinoma pluća i bronha, posebice kod muškaraca, što se, ističu iz Eurostata, izravno povezuje s pušenjem.
Svrstani smo, nadalje, i u skupinu zemalja s najvećom stopom umrlih od raka debelog crijeva, što je jedan u nizu pokazatelja da smo izgubili zdrave, mediteranske prehrambene navike.
To, nažalost, dokazuju i podaci o smrtnosti od bolesti srca i krvnih žila. Hrvatska je, naime, jedina zemlja na Mediteranu s visokom stopom tog mortaliteta. Konkretno, zbog kardiovaskularnih bolesti kod nas, jednako kao i u, primjerice, Bugarskoj i Rumunjskoj, umire više od 370 muškaraca, te preko 300 žena na sto tisuća stanovnika, dok je u Italiji, Francuskoj, Španjolskoj, pa čak i Sloveniji ta stopa manja od 270 za muškarce i 164 za žene.
Iz Eurostata drže kako su za nisku smrtnost na Mediteranu zaslužni prehrana bogata voćem i povrćem, maslinovo ulje, umjereno konzumiranje alkohola, sunčano vrijeme i tjelesna aktivnost. Sa svim tim stanovnici Hrvatske se, očito, ne mogu podičiti.
Vezane vijesti
-
Vrijeme nakon kraja radnog vremena je za odmor od posla. Radije iskoristite slobodno vrijeme za sebe i za druženje s obitelji i prijateljima
-
Pandemija koronavirusa posebno je negativno utjecala na mlade zbog čega će sljedeća godina biti posvećena problemima s kojima se suočavaju, od uskraćivanja obrazovanja do porasta problema s mentalnim zdravljem, upozorili su europarlamentarci u raspravi o proglašenju 2022. Europskom godinom mladih.
-
U Hrvatskoj, kao i u Europi i svijetu, moždani udar je drugi uzrok smrti, a od te je bolesti lani kod nas umrlo 4950 osoba, odnosno 8,7 posto svih ukupno umrlih, objavio je Hrvatski zavod za javno zdravstvo u povodu Svjetskog dana moždanog udara, 29. listopada.
-
Ministar zdravstva Vili Beroš upozorio je u srijedu kako je danas 611. dan krize, Hrvatska u njemu bilježi 4.571 novi slučaj zaraze što je drugi najveći broj novozaraženih od početka epidemije, a poručio je i kako je ključ krize u rukama građana.
Izdvojeno
-
U prvoj utakmici 17. kola HNL-a Slaven Belupo je kao domaćin svladao Goricu sa 2-1 (0-1). Gosti su poveli golom Medina Gashija (8), no Alen Grgić (67) i Antonio Jagušić (82) su u nastavku preokrenuli.
-
U Dalmaciji će osobito na otocima puhati jako jugo, a popodne sjeverozapadni vjetar. Bit će promjenjivo, povremeno uz kišu, lokalno moguće i obilnim pljuskovima. Jutarnja temperatura zraka od 6 do 10 °C, u unutrašnjosti niža, između 2 i 4 °C, a popodnevna od 9 do 14 °C
-
Bacivši pogled na impozantan niz priznanja koje je Audiardov najnoviji i svakako najluđi uradak u dugovječnoj karijeri do sad prikupio, čovjek bi lako mogao steći krivi dojam kako se pred njim doista nalazi najimpresivnije filmsko ostvarenje godine, ali istina je potpuno drugačija.
-
Mjerenje inteligencije kod životinja prilično je škakljiva stvar. Međutim, provedeni su brojni pokusi kako bi se testirale sposobnosti sićušnih mozgova kukaca. Rezultati su iznenađujući.
Reci što misliš!