Događaji

Atipična upala pluća

Legionela u Zadru

Legionela u Zadru

Ukoliko je otkrivena na vrijeme legionela se uspješno liječi, no u slučaju zakašnjelog otkrivanja bolesti može zahvatiti i druge organe

U zadarskoj Općoj bolnici, na Zaraznom odjelu,  hospitaliziran je mladić koji je obolio od legionele.

Donio ju je iz Australije, a kada je došao u Hrvatsku, bolest je bila u fazi inkubacije. 

Prema riječima voditelja Zaraznog odjela OB Zadar, dr. Borisa Dželalije, pojedinačni slučajevi oboljenja na našem se području javljaju vrlo rijetko.

Ukoliko je otkrivena na vrijeme legionela se uspješno liječi, no u slučaju zakašnjelog otkrivanja bolesti može zahvatiti i druge organe, te postati mnogo opasnija.

Ljeto je iznimno pogodno za širenje bakterije legionele koja se uglavnom širi iz klimatizacijskih i ventilacijskih uređaja.Uglavnom je riječ o pojedinačnim slučajevima, ali mnoga izbijanja bolesti javljaju se u stambenim zgradama, hotelima, bolnicama, itd. Prirodni okoliš za legionelu je voda jezera, rijeka, potoka, ali i bazena, uređaja za grijanje vode, uređaja za klimatizaciju koji koriste vodene filtre, itd. Bolest se prenosi aerosolom (kapljično), dok interhumani prijenos nije dokazan.

Bolest počinje nakon inkubacije od 2  do 10 dana s visokom temperaturom i simptomima sličnim onima kod gripe. Kod težeg oblika bolesti simptomi i laboratorijski nalazi upućuju na zahvaćenost čitavog niza organa, može se javiti proljev, poremećaji psihičkog stanja, povišene su vrijednosti jetrenih enzima te uree i kreatinina u serumu, a javljaju se i respiratorni problemi.

 


Reci što misliš!